MSZ Węgier oświadczyło o wysłaniu misji OBWE na Zakarpacie

MSZ Węgier oświadczyło o wysłaniu misji OBWE na Zakarpacie
Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó twierdzi, że OBWE poinformowało go o wysłaniu misji obserwacyjnej na Zakarpacie.

Zawiadamia o tym służba prasowa partii rządzącej „Fidesz”, powołując się na oświadczenie Szijjártó z soboty, 10 marca.

Szijjártó poinformował, że wielokrotnie konsultował się z OBWE i prosił, aby obserwatorzy organizacji byli obecni nie tylko na Wschodzie Ukrainy, ale i w zachodniej części Zakarpacia, tak aby „węgierska społeczność na Zakarpaciu nie była narażona na ataki”.

Według Szijjártó w piątek otrzymał on list od Sekretarza Generalnego OBWE z komunikatem, że organizacja wprowadziła stałą obecność w Użhorodzie. Określono nawet liczbę osób wchodzących w skład misji: 12.

Szef MSZ Węgier twierdzi, że Sekretarz Generalny OBWE i Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka bardzo pozytywnie zareagowali na prośbę wysłania misji monitoringowej OBWE na Zakarpacie.

Warto zauważyć, że oświadczenie Szijjártó wywołuje wątpliwości, ponieważ w celu wysłania misji potrzebny jest konsensus w OBWE, a Ukraina opowiada się przeciwko tej idei.

Na stronie internetowej rządu Węgier na razie brak wiadomości na temat wdrażania misji obserwacyjnej OBWE.

Ostatnio minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiadomił o wysłaniu misji obserwatorów OBWE na Zakarpacie jak o fakcie dokonanym, zauważając, że w Budapeszt jest zadowolony z takiego kroku.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Kultury Węgierskiej Zakarpacia, na którego biuro dokonano dwóch ataków, w ślad za Budapesztem wezwało do wprowadzenia w obwodzie stałej misji OBWE.

Wcześniej temat wprowadzenia stałej misji OBWE w obwodzie zakarpackim był wielokrotnie poruszany przez Budapeszt.

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin nie widzi podstaw dla skierowania obserwatorów na Zakarpacie, jednocześnie podkreślając, że należy położyć kres rosyjskim prowokacjom w tym obwodzie.

Artykuły powiązane