Premier Wielkiej Brytanii publicznie oskarżyła Rosję o zatrucie byłego szpiega

Premier Wielkiej Brytanii publicznie oskarżyła Rosję o zatrucie byłego szpiega
Brytyjska premier Theresa May ogłosiła, że "najprawdopodobniej" Rosja ponosi winę za próbę zamordowania byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii.


Oświadczyła to w poniedziałek wieczorem, przemawiając do deputowanych Izby Gmin, pisze "Europejska Prawda".

"Teraz jest jasne, że pan Skripal i jego córka zostali zatruci przez substancję o działaniu neuroparalitycznym wojskowego typu, opracowywaną przez Rosję. Jest to część substancji neuroparalitycznych, znanych jako »Nowicjusz«" – powiedziała May.

"W oparciu o pozytywną identyfikację tej substancji chemicznej przez światowej klasy ekspertów z Laboratorium Technologii i Nauki Obronnej w Porton Down, wiedząc, że Rosja wcześniej wyprodukowała tę substancję i nadal jest w stanie to zrobić oraz posiadając dane, że Rosja prowadzi sponsorowane przez rząd morderstwa, rząd brytyjski doszedł do wniosku, że Rosja prawdopodobnie jest odpowiedzialna za działania przeciwko Siergiejowi i Julii Skripal" – powiedziała brytyjska premierka.

Theresa May poprosiła Rosję o wyjaśnienie, w jaki sposób wojskowa broń chemiczna trafiła do brytyjskiego hrabstwa Wiltshire. Rząd brytyjski ma dwie wersje: albo jest to bezpośrednia akcja państwa rosyjskiego, albo rosyjski rząd pozwolił, by broń chemiczna wpadła w ręce innych ludzi, tracąc nad nią kontrolę.

May powiedziała, że w środę brytyjski rząd szczegółowo rozpatrzy odpowiedź na rosyjskie wyjaśnienie.

"Jeśli nie będzie satysfakcjonującej odpowiedzi, dojdziemy do wniosku, że działania te stanowiły bezprawne wykorzystanie władzy państwa rosyjskiego przeciwko Zjednoczonemu Królestwu, i wrócę tu [do Izby Gmin], aby przedstawić sprawozdanie na temat pełnego zakresu środków, które będziemy stosować w odpowiedzi na nie" – dodała.

Premier dodała także, że rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii został wezwany do wyjaśnienia pochodzenia substancji użytej do zatrucia Skripala.

Jak wiadomo, zatruci Rosjanie – 66-letni były oficer wywiadu Siergiej Skripal i jego córka – zostali znalezieni nieprzytomni w centrum miasta Salisbury w niedzielę, 4 marca.

Dochodzenie prowadzone jest pod hasłem "próba morderstwa", chociaż wcześniej rozważano możliwość zakwalifikowania tego incydentu jako ataku terrorystycznego, biorąc pod uwagę potencjalne niebezpieczeństwo związane z zastosowaną substancją neuroparalityczną.

Brytyjskie media podały, że wywiad MI-5 uważa zatrucie za próbę morderstwa, powiązaną z Rosją.

Artykuły powiązane