Szczerski oświadczył, że Ukraina nie wypełnia porozumienia w sprawie ekshumacji Polaków

Szczerski oświadczył, że Ukraina nie wypełnia porozumienia w sprawie ekshumacji Polaków
Ukraina nie spełnia ustaleń dotyczących ekshumacji ciał Polaków, które zostały omówione przez Petra Poroszenkę i Andrzeja Dudę w Charkowie w grudniu ubiegłego roku.

 

Oświadczył o tym szef Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski w wywiadzie Dziennik.pl.

„Sądzę, że strona ukraińska nie docenia skali rozczarowania Polaków po niedotrzymaniu przez Ukrainę postanowień, które zapadły podczas spotkania prezydentów w Charkowie w kwestii ekshumacji. Daliśmy mandat zaufania, który został nadużyty. Niezrozumienie skali tej dewastacji zaufania ze strony ukraińskiej jest dla mnie zaskakujące”, - powiedział Szczerski.

Przy tym zapewnił, że Polska odbuduje pomnik Ukraińców (żołnierzy UPA) na cmentarzu w Hruszowicach pod Przemyślem.

„Jest jasno powiedziane, że jeśli w polskich Hruszowicach leżą pochowani Ukraińcy, pomnik zostanie odbudowany, bo my chronimy cmentarze. Nie stanowi to problemu”, - zaznaczył Szczerski.

Przypomniał, że strona ukraińska wyrażała swoje zaniepokojenie z powodu rzekomej rozbieżności dotyczącej miejsca pochówków i miejsca postawienia pomnika.

„Z całym szacunkiem, ale nie będziemy sprowadzać tej rozmowy do niuansów, kwestii odległości od pomnika liczonej w metrach. W przypadku Polski mówimy o tysiącach niepochowanych osób. Osób, których ciała leżą w rowach, na polach, w lasach, na łąkach. Ludziach, którzy nie mogą być pochowani, bo Ukraina nie wyraża zgody na ekshumację. Dyskusja dotycząca odległości od jakiegoś pomnika jako warunku godnego pochówku ofiar zbrodni, jest obraźliwa”, - podkreślił Szczerski.

Stosunki między państwami w strategicznym wymiarze nie ucierpią, powiedział szef Kancelarii Prezydenta RP.

„Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, w relacjach z Ukrainą nic się nie zmienia”, - zapewnił.

Zastępca szefa MSZ Ukrainy Wasyl Bodnar powiedział, że Polska powinna wykonać pierwszy krok w kwestii odbudowy ukraińskich pomników na swoim terytorium, po czym Polsce znów będą wydawane zgody na ekshumację.

Jak wiadomo, Instytut Pamięci Narodowej Ukrainy wprowadził moratorium na ekshumację Polaków na Ukrainie w odpowiedzi na akty wandalizmu w odniesieniu do ukraińskich pomników na terenie Polski, między innymi na cmentarzu w Hruszowicach pod Przemyślem.

Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz oświadczył, że Ukraina umożliwi ekshumację szczątków polskich ofiar wtedy, gdy strona polska przedstawi swoją wizję legalizacji ukraińskich pomników w Polsce.

Artykuły powiązane