Dania chce powiązać Nord Stream 2 z ukraińskim tranzytem gazu

Dania chce powiązać Nord Stream 2 z ukraińskim tranzytem gazu Foto: twitter.com/larsloekke
Dania chce uzależnić budowę gazociągu Nord Stream 2 od utrzymania roli Ukrainy jako kraju tranzytowego gazu.


Poinformował o tym w czwartek po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel premier Danii Lars Løkke Rasmussen, informuje Reuters.

"Ukraińska kwestia ma kluczowe znaczenie w tym kontekście" - powiedział Rasmussen. Politycy zażądali od Rosji oświadczenia, że Ukraina nie straci swojego znaczenia jako kraj tranzytowy ze względu na budowę Nord Stream 2.

Rasmussen podkreślił, że rząd Danii do tej pory nie wydał pozwolenia na budowę gazociągu w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej. Ustawodawstwo Danii wymaga, aby rząd również "badał okoliczności geopolityczne". Teraz ten problem jest analizowany przez MSZ Danii.

Jego zdaniem, jest oczywiste, że w kontekście Nord Stream 2 chodzi nie tylko o komercyjny projekt, ale i o politykę. Jest on zadowolony z tego, że w poniedziałek podkreśliła to również Angela Merkel.

10 kwietnia na konferencji prasowej z Poroszenką, Merkel powiedziała, że projekt Nord Stream 2 nie może być realizowany bez utrzymania Ukrainy jako kraju tranzytowego. Należy w tym miejscu zauważyć, że w Niemczech spółka Nord Stream 2 AG otrzymała komplet pozwoleń na budowę i eksploatację gazociągu.

Jak informowaliśmy, projekt Nord Stream 2 przewiduje budowę i pracę dwóch nitek gazociągu o łącznej mocy 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec.

Przeciwnicy projektu - w tym Polska, kraje bałtyckie i Dania - twierdzą, że Nord Stream 2 zwiększy zależność UE od "Gazpromu", który już dostarcza około jednej trzeciej ilości gazu w UE.

W tej chwili dwa kraje - Niemcy i Finlandia – wydały komplet pozwoleń na budowę Nord Stream 2.

 

Artykuły powiązane