Do wzięcia udziału w operacji pokojowej w Donbasie jest gotowych ponad 40 krajów – Poroszenko

Do wzięcia udziału w operacji pokojowej w Donbasie jest gotowych ponad 40 krajów – Poroszenko
Ponad 40 krajów jest gotowych wziąć udział w operacji pokojowej na terenie okupowanego Donbasu.


Oświadczył o tym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla ukraińskich kanałów telewizyjnych, przekazuje jego służba prasowa.

„Mamy na dzień dzisiejszy ponad cztery tuziny krajów, które zgodziły się wziąć udział w operacji pokojowej”, - powiedział Poroszenko.

Podkreślił, że kwestia sił pokojowych jest dla Ukrainy bardzo ważna.

„Półtora roku temu świat nie chciał słuchać o siłach pokojowych – mówiono, że to bardzo kosztowne, to kilka miliardów dolarów... Nikt nie pojedzie na Ukrainę, aby pomóc jej ustanowić pokój jako kluczowy element porozumień z Mińska i odzyskać okupowane przez Rosjan ziemie”, - powiedział Poroszenko.

Przypomnijmy, że Ukraina i jej zachodni sojusznicy proponują pełnowymiarową misję ONZ, która będzie znajdować się na całym okupowanym terenie Donbasu, włącznie z granicą z Rosją, i zapewni ogólne bezpieczeństwo, a nie jedynie bezpieczeństwo obserwatorów OBWE, a także przejmie kontrolę nad magazynami uzbrojenia rosyjskich sił hybrydowych na okupowanym terytorium, będzie kontrolować rozbrojenie nielegalnych grup zbrojnych i tym podobne.

Podczas konsultacji w ONZ Rosja odrzuciła praktycznie wszystkie istotne postanowienia, które pozwalają stworzyć skuteczną misję. Rosja twierdzi, że dojście do kompromisu w sprawie rozmieszczenia sił pokojowych w Donbasie jest możliwe tylko poprzez dialog z przedstawicielami nieuznawanych republik Donbasu.

Artykuły powiązane