Dialog z Rosją jest skomplikowany, ponieważ jest ona agresorem na Ukrainie – Duda

Dialog z Rosją jest skomplikowany, ponieważ jest ona agresorem na Ukrainie – Duda
Konieczny był atak rakietowy na Syrię, a dialog z Rosją jest skomplikowany, ponieważ jest ona agresorem na Ukrainie.


Powiedział o tym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, informują polskie media.

W szczególności powiedział on, że Polska została ostrzeżona przed planowanym atakiem rakietowym przeciwko Syrii. Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące działań Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, którzy wystrzeliwali rakiety w obiekty w Syrii, związane z produkcją broni chemicznej, prezydent powiedział, że jest to konieczne. Według niego, uczciwe państwa nie mogą pozwolić na zabicie niewinnych ludzi za pomocą broni chemicznej, ponieważ zgoda na takie działania doprowadzi do jeszcze gorszych konsekwencji.

Jak dodał, Polska pozostaje w stałym kontakcie z sojusznikami NATO. W tym samym czasie dialog z Rosją w tej sprawie jest skomplikowany, ponieważ jest ona agresorem na Ukrainie.

"Zawsze jest szansa na dialog, jednak jego warunkiem jest chęć dialogu, niestwarzanie sytuacji niebezpieczeństwa i niebycie agresorem. Rosja niestety dzisiaj okupuje Krym, Rosja de facto okupuje część Ukrainy i to jest problem dzisiaj w relacjach z Rosją każdego kraju, który jest rzeczywiście krajem demokratycznym i każdego kraju, który uczciwie patrzy na otaczający nas świat i chce bezpieczeństwa", – powiedział Andrzej Duda.

Jak informowaliśmy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim komunikacie poinformowało, że Polska będzie kontynuować działania na arenie międzynarodowej w celu wyeliminowania broni chemicznej.

W nocy 14 kwietnia Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja zaatakowały trzy miejsca w Syrii, które mogłyby zostać użyte do produkcji broni chemicznej. Ich działania były wspierane przez NATO, UE, Kanadę, Australię, Czechy, Turcję, Niemcy oraz Izrael. Białoruś, Chiny, Iran i Rosja potępiły te działania. Federacja Rosyjska ogłosiła również zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia tego wydarzenia.

 

Artykuły powiązane