Poroszenko: 30 kwietnia ATO zostanie przeformatowane w Operację Zjednoczonych Sił

Poroszenko: 30 kwietnia ATO zostanie przeformatowane w Operację Zjednoczonych Sił
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyznaczył datę 30 kwietnia b.r. na przemianowanie operacji antyterrorystycznej (ATO) na wschodzie Ukrainy w Operację Zjednoczonych Sił.


Informuje o tym censor.net powołując się na Interfax-Ukraina.

„Myślę, że nie za miesiąc, a powinno się to zmienić – zdradzę państwu tajemnicę – 30 kwietnia”, - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla ukraińskich kanałów telewizyjnych w piątek, 13 kwietnia, odpowiadając na pytanie, kiedy dokładnie ATO zostanie przeformowana w Operację Zjednoczonych Sił.

„Myślę, że na dzień dzisiejszy to radykalnie zmienia organizację zarządzania strukturą wojskową. Operacja antyterrorystyczna znajduje się pod kierownictwem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Interakcja między SBU i podlegającymi jednostkami Sił Zbrojnych Ukrainy, Narodowej Policji, Gwardii Narodowej jest zupełnie inna niż przewidziana w ustawie o reintegracji Donbasu”, - dodał szef państwa.

W ten sposób według Poroszenki całe kierowanie operacją przechodzi na SZU. „SZU dostaje dodatkowe uprawnienia reagowania na agresję, pod ich kierownictwo przechodzą jednostki i oddziały Gwardii Narodowej i Służby Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Granicznej, Narodowej Policji Ukrainy”, - powiedział szef państwa.

Przy tym Poroszenko wyraził przekonanie, że taka forma na pewno „uczyni działania wojskowe bardziej skutecznymi w przeciwdziałaniu agresji zbrojnej i grupom dywersyjnym”.

Warto dodać, że ustawa „O specyfice polityki państwa w zakresie zapewnienia suwerenności Ukrainy na tymczasowo okupowanych terytoriach w regionie obwodów donieckiego i ługańskiego” przewiduje, że strategiczne kierownictwo nad siłami i środkami, które są angażowane w realizację działań na rzecz bezpieczeństwa narodowego i obrony, opór i powstrzymywanie agresji zbrojnej Rosji, prowadzi Sztab Generalny, a kierownictwo bezpośrednio w obwodach ługańskim i donieckim – dowódca zjednoczonych sił, który jest powoływany przez prezydenta Ukrainy na wniosek szefa Sztabu Generalnego.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wyjaśnił, że ATO w Donbasie, zainicjowana w 2014 roku, trwa i decyzję o jej przedłużeniu lub zawieszeniu będzie podejmować szef Centrum Antyterrorystycznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, niezależnie od prowadzenia operacji zjednoczonych sił.

7 marca 2018 Serhij Najew roku został mianowany na stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Przedtem odbywał on służbę na stanowisku szefa sztabu – zastępcy dowódcy Wojsk Lądowych SZU.

Jak informował WSCHODNIK, 16 marca prezydent Ukrainy mianował Serhija Najewa na dowódcę zjednoczonych sił.

23 marca zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wiktor Kononenko zaznaczył, że operacja antyterrorystyczna będzie kontynuowana aż do przywrócenia granic państwowych Ukrainy.

„Obecnie trwa to, co działo się wcześniej. Zmieniło się jedynie kierownictwo. Oficjalnie przekazaliśmy kierownictwo operacji antyterrorystycznej żołnierzom”, - powiedział Kononenko, dodając: „Doprowadziliśmy wszystko do odpowiedniego stanu. A SBU jak brała udział (w ATO – red.), tak i nadal będzie działać na tych zasadach, które obowiązywały wcześniej”.

Odpowiadając na pytanie, czy to oznacza, że zakończenie ATO jako części strukturalnej operacji zjednoczonych sił nie jest planowane, Kononenko powiedział: „Nie, nie będzie, wszystko będzie kontynuowane w celu przywrócenia granic państwowych”.

 

Artykuły powiązane