Porozumienie mińskie: Prezydent Słowenii wie, gdzie szukać "kluczyk" do Moskwy

Porozumienie mińskie: Prezydent Słowenii wie, gdzie szukać "kluczyk" do Moskwy foto: president.gov.ua
Słowenia będzie wspierać międzynarodowe sankcje przeciwko Federacji Rosyjskiej, jeśli Rosjanie nie będą wykonywać uzgodnień z Mińska.

 

Oświadczył o tym prezydent Słowenii Borut Pahor podczas wspólnej konferencji z prezydentem Petrem Poroszenką w Kijowie, informuje korespondent Ukrinformu.

"Słowenia na pewno będzie wspierać wszystkie sankcje, jeśli Rosja nie będzie stosować się do wykonania mińskich porozumień. To jest, moim zdaniem, póki co jedyne narzędzie, które posiadamy, a które możemy kontrolować, aby osiągnąć ten cel" – zapewnił.

Jego zdaniem, biorąc pod uwagę obecną sytuację, sankcje przeciwko Rosji są potrzebne.

W tym samym czasie Pahor liczy na to, że przyszłe spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macron z Władimirem Putinem będą skuteczne, a rosyjski prezydent zgodzi się realizować porozumienie mińskie.

Powiedział także, że Słowenia ma "wystarczająco dobre stosunki" z Rosją, choć zaznaczył, że wszystko to w ramach UE i NATO, i podkreślił, że stosunki te dają możliwość "z pierwszej ręki dowiedzieć się, co naprawdę myśli Federacja Rosyjska, i w jaki sposób znaleźć "klucz" do nich (Rosjan - red.) aby ich przekierować, i aby zaczęli realizować porozumienia mińskie".

Wraz z tym, prezydent Słowenii podkreślił, że konflikt w Donbasie, należy rozwiązać jak najszybciej drogą pokojową.

Artykuły powiązane