Hrojsman: 26 lat na Ukrainie nie było uczciwej prywatyzacji

Hrojsman: 26 lat na Ukrainie nie było uczciwej prywatyzacji
Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że sens przeprowadzenia publicznej prywatyzacji zawiera się w tym, aby przyciągnąć nowe inwestycje do sektora publicznego - uczciwie i przejrzyście, z maksymalną korzyścią dla państwa.

 

Oświadczył o tym podczas konferencji w ramach roboczej wizyty na Zakarpaciu, zawiadamia korespondent Ukrinformu.

"Kwestia przyciągnięcia inwestycji do sektora publicznego poprzez prywatyzację będą rozpatrywane tylko w jeden sposób – przez całkowicie otwartą aukcję elektroniczną z maksymalnym wachlarzem konkurencji" - powiedział.

Według premiera, jest to bardzo ważne, bo do tej pory na Ukrainie nigdy przez 26 lat nie było przypadków uczciwej prywatyzacji.

"Były przypadki, kiedy ludzie bliscy władzy, kupowali za grosze to, co warte było setki milionów lub miliardy. Pod tą nazwą prowadzone były zupełnie inne operacje" - powiedział premier.

Jego zdaniem, to, co jest oferowane teraz do rozpatrzenia w parlamencie to jedna z najlepszych europejskich praktyk w zakresie przyciągania inwestycji w sektor publiczny, w warunkach otwartości i konkurencji. I to, co robi teraz rząd - to pierwszy przypadek całkowicie otwartego podejścia do prywatyzacji.

"Cel prywatyzacji nie zawiera się w tym, aby coś sprzedać, aby pozbyć się tych przedsiębiorstw, które są dzisiaj ośrodkami korupcji. Celem jest to, aby trafiły tam inwestycje, aby stworzono tam nowe miejsca pracy, bardziej profesjonalnie, sprawnie, na nowym poziomie technologicznym. Aby te przedsiębiorstwa wytwarzały nowe produkty, które będą zdobywać rynki wewnętrzne i zewnętrzne"- powiedział Hrojsman.

Artykuły powiązane