Węgry oficjalnie zainicjowały rewizję programu współpracy Ukraina - NATO

Węgry oficjalnie zainicjowały rewizję programu współpracy Ukraina - NATO
Nowy rząd Orbana skierował dokumenty do siedziby NATO i do krajów sojuszniczych.

 

Węgry, które już przez dłuższy czas blokują posiedzenie komisji Ukraina - NATO, skierowały do siedziby głównej NATO dokument, w którym proponują rewizję polityki współpracy z Ukrainą. Dokument zatytułowany „Memorandum: Inicjatywa stworzenia nowej polityki NATO w relacjach z Ukrainą” został zatwierdzony na uroczystym pierwszym posiedzeniu obecnego rządu Węgier na czele z Wiktorem Orbanem.

Jak podaje „Europejska Prawda” powołując się na sztab NATO, dokument został skierowany z Budapesztu do Sojuszu i do wszystkich państw sojuszniczych. Węgierski rząd dowodzi w nim, że „reformowanie Ukrainy nie powiodło się”. Rząd Orbana także podkreśla, że Ukraina nie osiągnęła sukcesu „pomimo bezprecedensowego poziomu politycznego wsparcia i pomocy finansowej”. Również w dokumencie czytamy, że Ukraina „jest niebezpieczna dla sąsiadów”.

„Państwo ukraińskie osłabło do takiego stopnia, że teraz nie jest zdolne wypełniać swoich podstawowych obowiązków, w tym zapewniać praworządności i efektywnie rządzić pod względem ekonomicznym, socjalnym i politycznym” - czytamy w dokumencie.

Argumentem dotyczącym rewizji programy współpracy jest potrzeba „zachowania stabilności w regionie wschodniej granicy Sojuszu”, dlatego, według rządu Orbana, NATO powinno dostosować swoją politykę w relacjach z Ukrainą do nowych okoliczności.

W tym dokumencie zawarta jest norma, która przypomina próbę szantażu. Budapeszt jest gotowy zrezygnować ze wszystkich swoich zarzutów, jeśli Ukraina nie będzie stosować norm językowych w prawie edukacyjnych dla mniejszości narodowych państw członkowskich NATO (w tym węgierskiej mniejszości na Zakarpaciu).

Przypomnijmy, w lutym Węgry zerwały posiedzenie ministrów obrony komisji Ukraina- NATO. W Budapeszcie swoje działania nazywają wpływem na Kijów w celu zmiany norm językowych w ustawie o edukacji.

Jaki zaznaczył w artykule dla ZN.UA felietonista działu polityki międzynarodowej Wołodymyr Krawczenko, ukraińsko-węgierski konflikt z powodu „językowego paragrafu” ustawy o wykształceniu stanowi już nie tylko dwustronny konflikt w relacjach Kijowa i Budapesztu. Nieugięta pozycja Węgier, która aktywnie korzysta z prawa weta, zaczęła irytować członków NATO. Przeprowadzenie komisji Ukraina-NATO na poziomie ministerialnym i prezydenckim ważne jest nie tylko dla Ukrainy, ale także dla krajów Sojuszu.

Artykuły powiązane