Czaputowicz uważa, że stosunki NATO z Rosją pozostają w głębokim kryzysie

Czaputowicz uważa, że stosunki NATO z Rosją pozostają w głębokim kryzysie foto: twitter.com/MSZ_RP
Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz uważa, że stosunki z Rosją pozostają w głębokim kryzysie.

Powiedział on o tym w swoim przemówieniu na wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie.

Według ministra, "w postępowaniu i wciąż agresywnej postawie Moskwy nie pojawiły się żadne elementy, które uzasadniałyby zmianę stanowiska Sojuszu nazwanego »kompromisem warszawskim«. Oznacza on konsekwentne odstraszanie Rosji i jednoczesną gotowość do dialogu w zależności od zmiany jej aktywności na arenie międzynarodowej".

Jak dodał Czaputowicz, niedawne użycie broni chemicznej na terenie Wielkiej Brytanii wyraźnie nie przyczyniło się do zmiany polityki wobec Rosji.

Szef resortu spraw zagranicznych Polski podkreślił, że w rozmowach z Rosją "nie wolno pomijać w rozmowach z Rosją tematów dla niej niewygodnych jak aneksja Krymu, wojna w Donbasie, czy nierozwiązana kwestia zwrotu wraku polskiego samolotu Tu-154, który rozbił się w kwietniu 2010 r. na terytorium rosyjskim”.

Szef MSZ stwierdził również, że rosyjsko-ukraiński konflikt jest najważniejszym punktem odniesienia dla polityki bezpieczeństwa Polski. Dodał, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, graniczącym jednocześnie z agresorem i ofiarą tej agresji.

Artykuły powiązane