Kreml skomentował inicjatywę Polski odnośnie rozmieszczenia bazy USA

Kreml skomentował inicjatywę Polski odnośnie rozmieszczenia bazy USA
Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nazwał kwestię dotyczącą baz USA w Polsce autonomiczną sprawą Warszawy.

 

Moskwa jest gotowa reagować na rozszerzenie infrastruktury NATO przy granicy Federacji Rosyjskiej, w związku z planami Warszawy dotyczącymi budowy bazy USA na terytorium Polski.

Poinformował o tym dziennikarzy rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, przekazuje RIA Novosti.

„Ogólnie rzecz biorąc, w sytuacji gdy zauważymy stopniową ekspansję struktur wojskowych NATO w stronę naszych granic, bezpośrednie przybliżenie infrastruktury NATO w kierunku naszych granic to oczywiście w żaden sposób nie przyczyni się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa i stabilności na kontynencie - zaznaczył. Odwrotnie, te działania o charakterze ekspansyjnym przywiodą do kontrdziałania ze strony rosyjskiej w celu zbalansowania zaburzanego, za każdym razem w ten sposób, parytetu.” „[Stworzenie bazy wojennej USA w Polsce] Jest oczywiście autonomiczną decyzją każdego państwa, jeżeli taka decyzja zostaje podjęta - dodał przedstawiciel Kremla. Jednak następstwa takiej decyzji, dla ogólnej atmosfery poczucia bezpieczeństwa na kontynencie, są jak wiadomo oczywiste”.

Europejskie wydanie gazety Politico powołuje się na dokumenty, opublikowane przez Ministra Obrony Narodowej Polski. Poinformowano, że Polska wyraziła gotowość wydzielić ok. 2 mld dolarów ze swojego budżetu w celu sfinansowania stałej bazy wojskowej USA na swoim terytorium. Obecnie w ramach operacji Atlantic Resolve w Polsce jest rozmieszczana rotacyjnie amerykańska brygada pancerna licząca ok. 3,5 tys. żołnierzy. Dysponują oni 400 pojazdami gąsienicowymi, 900 różnymi pojazdami, włączając w to 87 czołgów Abrams i 18 155 milimetrowych haubic samobieżnych Paladin.

Artykuły powiązane