Putin o G7: z przyjemnością zobaczę wszystkich w Moskwie

Putin o G7: z przyjemnością zobaczę wszystkich w Moskwie
Prezydent Rosji Władimir Putin mówiąc o perspektywach powrotu Rosji do G7, poinformował, że Rosja nie opuściła klubu i czeka na liderów G7 w Moskwie.

 

Poinformował o tym na konferencji prasowej w Qingdao zorganizowanej w związku ze szczytem Szanghajskiej Organizacji Współpracy, podaje Interfax.

„Co tyczy się powrotu Rosji do G7, my z G8 nigdy nie wyszliśmy. Koledzy w swoim czasie zrezygnowali z przyjazdu do Rosji z wiadomych przyczyn. Proszę, z przyjemnością zobaczymy wszystkich u nas, w Moskwie” - powiedział Putin.

Według niego, biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej, zgodnie z danymi MFW, kraje Szanghajskiej Organizacji Współpracy są „już większe niż kraje G7”.

„Jeżeli w przeliczeniu na mieszkańca mówi się, że kraje G7 są bogatsze, to objętość gospodarki w krajach Szanghajskiej Organizacji Współpracy jest większa. Również i liczba ludności jest oczywiście o wiele większa, połowa ludności kuli ziemskiej” - zaznaczył Putin.

Co więcej, Putin skomentował niedawne różnice zdań między liderami G7, nazywając je procesem roboczym.

„Cóż, tak bywa. Kiedy patrzę na to, jak u nas odbywają się dyskusje w Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej, to także i u nas pojawiają się spory. I także nie wszyscy wszystko od razu podpisują. Myślę, że to normalna praktyka. Tutaj trzeba odnieść się do tego spokojnie i bez wszelkiej ironii” - poinformował rosyjski prezydent.

Wcześniej prezydent USA Donald Trump postanowił nie zatwierdzać tekstu końcowego postanowienia szczytu G7 z powodu wypowiedzi premiera Kanady Justina Trudeau.

W postanowieniu liderzy krajów G7 poinformowali o wsparciu suwerenności, niezależności i terytorialnej całości Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach.

Przed tym Trump poparł powrót Rosji do klubu najbardziej wpływowych państw świata.

Zgodził się z nim premier Włoch Giuseppe Conte.

Po tym wydarzeniu pozostałe kraje uczestniczące w G7 jednogłośnie wystąpiły przeciwko propozycji prezydenta USA Donalda Trumpa odnośnie powrotu Rosji do G7.

Rosja została wykluczona z grupy krajów z największymi gospodarkami po aneksji ukraińskiego Krymu w 2014 r. Obecnie do grupy wchodzą: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Kanada, USA, Francja i Japonia.

Artykuły powiązane