Poroszenko podpisał ustawę o Sądzie Antykorupcyjnym

Poroszenko podpisał ustawę o Sądzie Antykorupcyjnym
Prezydent Ukrainy odbył spotkanie ze studentami i w ich obecności, podpisał dokument.

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał uchwaloną niedawno ustawę o Najwyższym Sądzie Antykorupcyjnym Ukrainy. Dokonał tego po spotkaniu ze studentami Ukraińskiej Akademii Liderstwa, poinformowano na stronie prezydenta.

Tym samym, zwrócił się do rządu i Ministerstwa Finansów o pilnie wydzielenie środków finansowych na stworzenie nowego sądu, które przewidziano w budżecie.

"Zwracam się do Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów i Wyższej Rady Sprawiedliwości – przygotujcie się do efektywnej, ciężkiej pracy, bo sąd potrzebujemy w tym roku, co by nie mówiono. Nikomu nie pozwolę zatrzymać tego procesu. Nie pozwolę. Dlatego, że jest wola narodu ukraińskiego i moja wola polityczna, jako prezydenta. Także zwracam się do prawników – nie bójcie się. Weźcie udział w konkursie na stanowisko sędziego Sądu Antykorupcyjnego, bo uczciwi, odważni i niezależni, profesjonalni patriotyczni sędziowie są nam bardzo potrzebni. Myślę, że nas usłyszycie".

Poroszenko w obecności studentów podpisał ustawę.

Przypomnijmy, że 7 czerwca Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o Sądzie Antykorupcyjnym. Deputowani zakończyli epopeję z przyjęciem bardzo ważnego prawa, i teraz na Ukrainie pojawi się nowy organ sądowy. Petro Poroszenko nazwał to wydarzenie zwycięstwem. Szef państwa wezwał do jak najszybszego utworzenia Sądu Antykorupcyjnego i zwrócił się do rządu z prośbą, aby nie zwlekać z finansowaniem dla utworzenia organu. Zwrócił on się także do kandydatów na stanowisko sędziego nowego sądu.

Warto nadmienić, że w tym samym czasie deputowany Mustafa Najem poinformował o jeszcze jednej ustawie, bez której stworzenie Sądu Antykorupcyjnego jest niemożliwe. Według jego słów, aby Sąd zaczął działać, należy przyjąć ustawę o mechanizmie jego fizycznego i prawnego utworzenia.

Artykuły powiązane