Parubij poleci do USA przekonywać o wstrzymaniu budowy Nord Stream 2

Parubij poleci do USA przekonywać o wstrzymaniu budowy Nord Stream 2
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij odwiedzi Waszyngton, gdzie ze swoimi kolegami z USA, Gruzji, Litwy i Mołdawii omówi kwestię niedopuszczenia do realizacji projektu Nord Stream 2.

 

Powiadomił o tym przewodniczący w trakcie II Międzyparlamentarnej Konferencji pod nazwą „Gruzja, Mołdawia, Ukraina: wzmocnienie międzyparlamentarnego komponentu regionalnego oraz bezpieczeństwa współpracy i rozwoju współpracy z UE i NATO”, która odbyła się w sobotę w Kijowie, informuje Interfax Ukraina.

„Pod koniec tego miesiąca (...) będę w Waszyngtonie, spotkam się ze spikerem Paulem Ryanem (spiker Izby Reprezentantów Kongresu USA - red.) i z przewodniczącymi parlamentów Gruzji, Mołdawii, Litwy i mam nadzieję, że Polski. Jednym z tematów naszego spotkania będzie kwestia niedopuszczenia do realizacji projektu Nord Stream 2” - poinformował Parubij.

Dodał również, że w Waszyngtonie razem z partnerami zamierza również poruszyć kwestię stworzenia regionalnego centrum, które odpowiadałoby i opracowywało koncepcję w odpowiedzi na wyzwania i zagrożenia stojące przed Ukrainą i innymi krajami regionu.

Jak informowaliśmy, w Niemczech rozpoczęto budowę gazowej stacji odbiorczej w ramach projektu gazociągu Nord Stream 2.

Przeciwnikami projektów są Polska, kraje bałtyckie, Ukraina, Mołdawia, USA i Dania. Te kraje są przekonane, że Nord Stream 2 zwiększy zależność UE od Gazpromu, który już obecnie dostarcza ok. jedną trzecią gazu do UE.

Szwecja, Niemcy i Finlandia zaakceptowały budowę gazociągu, długość którego wynosi 1200 kilometrów.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że projekt Nord Stream 2 nie może zostać zrealizowany bez zachowania Ukrainy jako kraju tranzytowego.

Artykuły powiązane

 • Chorwacki scenariusz dla Donbasu jest niemożliwy
  Chorwacki scenariusz dla Donbasu jest niemożliwy
  Chorwacki scenariusz siłowego wyzwolenia okupowanych terenów obwodów donieckiego i ługańskiego nie jest możliwy, ponieważ prowadzi do nieuchronnej eskalacji na Ukrainie i kolejnych ofiar.
 • Kryzys rządowy w Estonii
  Kryzys rządowy w Estonii
  W niedzielę, 18 listopada, o godzinie 16:00 w Domu Stenbocka spotkali się premier Estonii, lider Estońskiej Partii Centrum partii Jüri Ratas, przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej Jevgeni Ossinovski i szef partii Ojczyzna Helir-Valdor Seeder, aby omówić dalsze kroki działania rządu. Po czterech godzinach rozmów nie udało się osiągnąć konsensusu.
 • Na Zakarpaciu protestujący zablokowali dwie trasy
  Na Zakarpaciu protestujący zablokowali dwie trasy
  Protestujący zablokowali trasę Kijów-Czop na Zakarpaciu.