Stany Zjednoczone zobowiązały się przedstawić KRLD gwarancje bezpieczeństwa w zamian za rozbrojenie jądrowe

Stany Zjednoczone zobowiązały się przedstawić KRLD gwarancje bezpieczeństwa w zamian za rozbrojenie jądrowe
Media opublikowały pełny tekst oświadczenia, podpisanego w Singapurze przez Donalda Trumpa i Kim Dzong Una.

 

Prezydent USA Donald Trump zobowiązał się przedstawić Korei Północnej gwarancje bezpieczeństwa, a przywódca KRLD Kim Dzong Un, z kolei, potwierdził swoje zamiary przeprowadzić pełną denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.

Kanał telewizyjny CNN upublicznił tekst wspólnego oświadczenia, podpisanego przez przywódców USA i Korei Północnej na podstawie wyników obrad szczytu w Singapurze.

W szczególności, mówi się w nim o tym, że Trump i Kim Dzong Un przeprowadzili kompleksową, głęboką i szczerą wymianę poglądów w sprawach związanych z rozpoczęciem nowych stosunków między krajami i budowy zrównoważonego i bezpiecznego pokojowego trybu na Półwyspie Koreańskim.

"Prezydent USA zobowiązał się udzielić gwarancji bezpieczeństwa Ludowo-Demokratycznej Republice i głowa KRLD Kim Dzong Un potwierdził swoje stanowcze i niezachwiane zobowiązania w odniesieniu do pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" - czytamy w dokumencie.

Przywódcy krajów zobowiązali się współpracować, aby rozwijać "nowe stosunki między USA i KRLD", w celu promowania pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego.

Przypomnimy, dziś w Singapurze odbył się historyczny szczyt między USA i KRLD. Prezydent USA Donald Trump i przywódca KRLD Kim Dzong Un zakończyli spotkanie tete-a-tete, na którym obecni byli tylko tłumacze, a następnie podpisali wspólny dokument.

Zgodnie z podpisanym dokumentem, Korea Północna zobowiązuje się do rezygnacji z broni jądrowej, a w stosunkach między Phenianem i Waszyngtonem następuje "wyzerowanie".

Artykuły powiązane