Poroszenko marzy o wejściu Ukrainy do UE i NATO do 2030 roku

Poroszenko marzy o wejściu Ukrainy do UE i NATO do 2030 roku
Prezydent wystąpił przed studentami Ukraińskiej Akademii Liderstwa w Kijowie.

 

Prezydent Petro Poroszenko marzy o wstąpieniu kraju do Unii Europejskiej i NATO do 2030 roku.

Powiedział o tym na spotkaniu ze studentami Ukraińskiej Akademii Liderstwa w Kijowie, przekazuje Interfax-Ukraina.

"Są dwie podstawowe rzeczy, o których marzę. Bardzo chcę, aby do 2030 roku Ukraina została członkiem Unii Europejskiej. I bardzo chcę, aby Ukraina do 2030 roku została członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział Poroszenko.

"Po tym, jak Rosja, gdy dokonała bezprawnej aneksji Krymu, podeptała Memorandum Budapeszteńskie, Wielki traktat o przyjaźni i współpracy (między Ukrainą a Rosją, zawarty w 1998 roku – przyp. red.), prawo międzynarodowe, niszcząc cały globalny system bezpieczeństwa, pozostał jedyny skuteczny mechanizm - NATO" - powiedział prezydent.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Rada Najwyższa przyjęła ustawę, zgodnie z którą członkostwo Ukrainy w NATO jest określane jako jedna z podstaw polityki zagranicznej. Poparło ją 276 deputowanych, a do zmiany w Konstytucji potrzeba minimum 300 głosów.

Kierunek na członkostwo w NATO jest zapisany w ustawach "O zasadach wewnętrznej i zewnętrznej polityki" i "O podstawach bezpieczeństwa narodowego Ukrainy". Doktryna wojskowa Ukrainy przewiduje również rozwój Sił Zbrojnych Ukrainy do standardów zachodnich i osiągnięcie zgodności z siłami zbrojnymi państw - członków NATO.

28 lutego Poroszenko poinformował, że jego gabinet rozpatruje zapisanie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy w Konstytucji.

Zgodnie z wynikami sondażu Instytutu Gorszenina, członkostwo w UE popiera 55% Ukraińców, w NATO - 47%.

Artykuły powiązane