Kłympusz - Cyncadze opowiedziała o planach Ukrainy współpracy z NATO

Kłympusz - Cyncadze opowiedziała o planach Ukrainy współpracy z NATO
Podczas lipcowego szczytu NATO dla Ukrainy ważne jest, aby otrzymać zaproszenie do udziału w programie NATO "Partnerstwo Wzmocnionych Możliwości", ale nie może to być substytutem Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP) w NATO.

Oświadczyła o tym dziennikarzom w kuluarach konferencji "Doświadczenie w tworzeniu państwa Izrael: lekcje dla Ukrainy" wicepremier, minister ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji Iwanna Kłympusz - Cyncadze, zawiadamia korespondent „Ukrinformu”.

"Na lipcowym szczycie w pierwszej kolejności mamy nadzieję, że będzie potwierdzona polityka otwartych drzwi dla Ukrainy, zostanie potwierdzone rozwiązanie bukareszteńskiego szczytu z 2008 roku w sprawie Ukrainy i Gruzji, że będziemy członkami NATO, i że w przyszłym roku, w szczególności, nadal będzie udzielana pomoc w ramach MAP dla Ukrainy. Liczymy na to, że będziemy zaproszeni do programu »Partnerstwo Wzmocnionych Możliwości« NATO" - powiedziała Kłympusz – Cyncadze.

Dodała, że Ukraina koniecznie musi uniknąć sytuacji, gdy niektóre kraje spróbują zaoferować członkostwo w tym programie, zamiast MAP.

"To dwie różne rzeczy, dwa różne stopnie tych procesów, dlatego tak ważne jest aby je (Partnerstwo Wzmocnionych Możliwości - przyp. red.) uzyskać, ale nie w miejsce MAP" - zaakcentowała wicepremier.

Artykuły powiązane