Na Wołyń przybył Andrzej Duda aby uczcić polskie ofiary rzezi wołyńskiej

Na Wołyń przybył Andrzej Duda aby uczcić polskie ofiary rzezi wołyńskiej foto: twitter.com/prezydentpl
Podczas prywatnej wizyty prezydent RP wziął udział we mszy żałobnej.

Prezydent RP Andrzej Duda około godz. 9.00 (10.00 czasu ukraińskiego) przybył do Katedry Św. Piotra i Pawła w Łucku, gdzie rozpoczęła się msza żałobna z jego udziałem.

 

Liturgia była celebrowana przez metropolitę lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i ordynariusza diecezji łuckiej biskupa Witalija Skomarowskiego, który podziękował wszystkim za przyłączenie się do wspólnej modlitwy.

"Dzisiaj kolorem liturgicznym jest czarny, bo przypomina o nienawiści, jako braku miłości. Dlatego, niezależnie od wyznania czcimy pamięć ofiar ludzi, miłość musi godzić", - zwrócił się do przybyłych duchowny.

Jak przekazuje lokalny serwis Volynews, podczas wspólnej modlitwy metropolita lwowski kościoła rzymsko-katolickiego arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wezwał do pamiętania historii i przyznania grzechów jako drogi do pojednania, okazania pokory i nie przenoszenia nienawiści z pokolenia na pokolenie. Modlono się także, o zakończenie wojny na Ukrainie, za pokój w państwie oraz poległych w konflikcie.

Do ochrony porządku w Łucku zaangażowano zwiększone siły policji i Gwardii Narodowej.

W ramach swojej wizyty na Ukrainie prezydent RP Andrzej Duda odwiedzi miejscowość Ołyka, gdzie znajduje się zamek rodziny Radziwiłłów, w którym obecnie znajduje się regionalny szpital psychiatryczny, i stary cmentarz katolicki. Jak podkreślił wice-konsul konsulatu generalnego RP w Łucku Marek Zapór, wizyta prezydenta Dudy w Łucku jest prywatna.

Przypomnijmy, że dziś Wołyń odwiedzi także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który odwiedzi wieś Gończy Bród w w rejonie kowelskim obwodu wołyńskiego, gdzie uczci pamięć Ukraińców, którzy zginęli z rąk Polaków w czasie rzezi wołyńskiej.

Jak informowaliśmy, według wstępnych informacji nie dojdzie do osobistego spotkania prezydentów Ukrainy i Polski.

Kancelaria Prezydenta przypomina, że w drugą niedzielę lipca obchodzimy rocznicę Krwawej Niedzieli - 11.07.1943 r. Podczas której miało miejsce apogeum ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów pod przywództwem OUN-UPA.

Artykuły powiązane