W Wielkiej Brytanii do dymisji podali minister ds. spraw Brexitu oraz MSZ

W Wielkiej Brytanii do dymisji podali minister ds. spraw Brexitu oraz MSZ
W związku z Brexitem Gabinet Ministrów Theresy May opuścili Boris Johnson oraz David Davis.

 

Nowym ministrem do spraw Brexitu mianowano Dominica Raaba. Zastąpił na tym stanowisku Davida Davisa, którego dymisję przyjęła wcześniej premier Wielkiej Brytanii Theresa May, poinformowała w poniedziałek agencja Bloomberg.

Do tej pory Dominic Raab był wiceministrem ds. mieszkalnictwa w Ministerstwo Mieszkalnictwa, Społeczności Lokalnych i Samorządu, a wcześniej zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

David Davis podał się do dymisji w związku z brakiem zgody odnośnie planów gospodarczych stosunków Wielkiej Brytanii z UE po oficjalnym opuszczeniu przez kraj Unii Europejskiej.

"Ogólny kierunek planowania politycznego sprawi, że znajdziemy się w najlepszym przypadku w słabej pozycji negocjacyjnej (z UE w sprawie Brexitu - przyp.red.), a być może jest to nawet nieuniknione" - napisał minister we wniosku o dymisję.

Należy także w tym miejscu nadmienić, że wczoraj do dymisji podał także minister spraw zagranicznych Boris Johnson, który jako główny powód swojej decyzji podał nie podzielanie jego poglądów odnośnie sytuacji z Brexitem przez rząd Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że 20 czerwca Izba Lordów parlamentu brytyjskiego zatwierdziła ostateczną wersję projektu ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. 26 czerwca królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II wyraziła zgodę na przyjęcie ustawy o Brexicie.

Wielka Brytania opuści UE w marcu 2019 roku. Po tym, w ciągu 21 miesięcy obowiązywać będzie okres przejściowy. W tym czasie strony powinny uzgodnić kwestie nowego formatu stosunków. W czasie okresu przejściowego Wielka Brytania nie będzie mogła brać udziału w podejmowaniu wspólnych decyzji członków UE, ale nadal będzie wnosić opłaty do budżetu organizacji i będzie uznawać decyzje Trybunału Sprawiedliwości. Ponadto, Londyn pozostanie członkiem europejskiego rynku i unii celnej.

Artykuły powiązane