UE oczekuje poprawek w ustawie o Sądzie Antykorupcyjnym - Tusk

UE oczekuje poprawek w ustawie o Sądzie Antykorupcyjnym - Tusk
Unia Europejska uznaje znaczący postęp reform na Ukrainie, ale walka z korupcją powinna być priorytetem.

Powiedział o tym w oświadczeniu po ukraińsku przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, na podstawie wyników szczytu Ukraina-UE w poniedziałek w Brukseli, poinformował korespondent Ukrinformu.

"Z zadowoleniem przyjmujemy niedawno uchwaloną ustawę o utworzeniu Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego i czekamy na przyjęcie poprawek, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sądu" - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Tusk podkreślił, że reformy antykorupcyjne powinny pozostać priorytetem dla Ukrainy.

"Unia Europejska uznaje ten poważny postęp Ukrainy w procesie wdrażania reform" - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

W tym samym czasie Tusk zaznaczył, że niektóre reformy, w szczególności emerytalna i opieki zdrowotnej, będą trudne w krótkim okresie, ale uczynią Ukrainę silniejszą w dłuższej perspektywie. Podkreślił również, że gospodarka Ukrainy stopniowo wychodzi z kryzysu i wykazuje pozytywną dynamikę.

Jak przypomina Ukrinform, Rada Najwyższa w czwartek planuje rozpatrzyć w drugim czytaniu projekt ustawy nr 7441, który przewiduje wprowadzenie zmian do ustawy "O sądownictwie i statusie sędziów" w związku z przyjęciem ustawy o Najwyższym Sądzie Antykorupcyjnym, w której proponuje się uregulować kwestię organizacji i działalności Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego i który powinien zawierać normy ustawy o Sądzie Antykorupcyjnym w części apelacji.

21 czerwca Rada Najwyższa przyjęła za podstawę projekt ustawy nr 7441, w której proponuje się uregulować kwestię organizacji i działalności Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego i gwarancji działalności sędziów.
Tego samego dnia Rada Najwyższa przyjęła ustawę "O utworzeniu Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego", którą uruchomiła utworzenie Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego.

7 czerwca Rada przyjęła ustawę "O Najwyższym Sądzie Antykorupcyjnym", która określa podstawy organizacji i działalności Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego, specjalne wymagania w stosunku do sędziów tego sądu i gwarancji ich działalności.

Zgodnie z ustawą Najwyższy Sąd Antykorupcyjny będzie sprawować wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych w części przestępstw, odnoszących się do jego jurysdykcji, a także poprzez wdrożenie kontroli sądowej nad przestrzeganiem praw, wolności i interesów osób w takich postępowaniach karnych.

Artykuły powiązane