Tusk do Trumpa: na spotkaniu z Putinem proszę nie zapominać, kto jest strategicznym partnerem USA

Tusk do Trumpa: na spotkaniu z Putinem proszę nie zapominać, kto jest strategicznym partnerem USA
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do Donalda Trumpa, by nie zapominał, że to właśnie Europa jest strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych.

 

Powiedział o tym na konferencji prasowej w Brukseli w przeddzień szczytu NATO, informuje „Ukraińska Prawda”.

"Chcę odpowiedzieć prezydentowi Trumpowi, który prawie codziennie krytykuje Europę za niewystarczające, jego zdaniem, wydatki na obronność. Szanowny Panie Prezydencie, Ameryka nie ma i nie będzie miała lepszego sojusznika niż Europa. Dzisiaj europejskie wydatki na obronę znacznie przekraczają rosyjskie nakłady i są prawie takie same, jak w Chinach" - powiedział Tusk.

Dodał, że wszystkie europejskie wydatki skierowane są na wspólne bezpieczeństwo transatlantyckie.

"Pieniądze są ważne, ale solidarność ważniejsza. Europa pierwsza zareagowała po atakach terrorystycznych z 11 września, a europejscy wojskowi wraz z amerykańskimi biorą udział w misjach w Afganistanie. Proszę nie zapominać o tym, kiedy spotkamy się jutro na szczycie, a także kiedy spotka się pan z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach. Zawsze warto wiedzieć: kto jest twoim strategicznym przyjacielem? A kto jest twoim strategicznym problemem?" - zakończył Tusk.

Artykuły powiązane