Ukraina na szczycie NATO poruszy trzy bloki pytań

Ukraina na szczycie NATO poruszy trzy bloki pytań
Prezydent Ukrainy na szczycie NATO planuje omówić trzy bloki pytań.

 

Oświadczył o tym dziennikarzom w kuluarach szczytu NATO szef Misji Ukrainy przy NATO Wadym Prystajko, informuje własny korespondent Ukrinformu w Brukseli.

"Prezydent przybywa z trzema blokami pytań, które chce omówić. Po pierwsze, to jest to, co dzieje się w naszym regionie. Chcemy omówić z sojusznikami naszą wizję bezpieczeństwa (lub zagrożenia) w regionie, w tym Morze Czarne, wschodnią flankę NATO, a także o tym, jak udaje nam się przeciwstawić Rosji, i co do tego trzeba robić", - powiedział ambasador.

Dodał, że chodzi o realizacje mińskich porozumień, uruchamianie operacji ONZ w Donbasie, zwolnienia ukraińskich zakładników, sytuacji w okupowanym Krymie i w ogóle o niebezpieczeństwie, która rośnie od Rosji.

"Po drugie, chodzi o samą współpracę z Sojuszem. Jak wykorzystujemy pakiet kompleksowej pomocy udzielonej ze strony NATO na ostatnim szczycie warszawskim. Co trzeba zrobić w przyszłości, jak Ukraina zwiększa swoje możliwości obronne, i co nam do tego jest potrzebne" - powiedział szef Misji Ukrainy przy NATO.

Trzecim ważnym blokiem pytań, powiedział ambasador, jest promocja Ukrainy na drodze do integracji euroatlantyckiej.

Prystajko poinformował również, że na szczycie zaplanowano szereg spotkań dwustronnych prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki na najwyższym poziomie.

W programie szczytu 12 lipca zaplanowano spotkanie szefów państw i rządów krajów członkowskich Sojuszu z prezydentami Ukrainy i Gruzji. Strony omówią postęp reform, rozwój partnerstwa i wsparcia, a także zagrożenia regionalne.

Artykuły powiązane