MSZ Polski przyznało, że ustawa o IPN stwarza poważne problemy o charakterze międzynarodowym

MSZ Polski przyznało, że ustawa o IPN stwarza poważne problemy o charakterze międzynarodowym
Kary za „zaprzeczanie zbrodniom banderowców i ukraińskich nacjonalistów” przewidziane w ustawie o IPN wpływają negatywnie na relacje polsko-ukraińskie.

 

Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, podaje ukraińska wersja Polskiego Radia.

Powiedział on, że „rzeczywiście, jest to pewien problem (...). Jest to kwestia Trybunału Konstytucyjnego. Czekamy na tę decyzję”.

Szef resortu spraw zagranicznych również skomentował słowa przewodniczącego Rady Unii Europejskiej Donalda Tuska, który na konferencji prasowej podsumowującej szczyt Ukraina - UE przestrzegł Ukrainę i Polskę przez zaostrzeniem konfliktu na tle historycznym.

„Nie wiem, czego to dotyczy, te emocje w przypadku szefów państw nie występują, dzisiejsze spotkanie (na szczycie NATO - red.) to potwierdza” - zaznaczył szef MSZ.

Przypomnijmy, 27 czerwca Sejm Polski przyjął zmiany w nowelizacji ustawy o IPN. Unieważniono artykuł, który przewidywał odpowiedzialność karną za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni nazistów. Jednocześnie nie zmieniono artykułu mówiącego o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów i o związanej z artykułem odpowiedzialności karnej. Kijów poinformował, że zmiany skandalicznej ustawy nie satysfakcjonują ukraińskiej strony.

Trybunał Konstytucyjny powinien przeanalizować „antybanderowskie artykuły” ustawy o IPN.

Artykuły powiązane