Warszawa chce rozwijać strategiczny dialog z Kijowem

Warszawa chce rozwijać strategiczny dialog z Kijowem
Polska wystąpiła z propozycją strategicznej współpracy z Ukrainą, której ważnym elementem jest działalność Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

 

Poinformował o tym podczas spotkania z polskimi uczestnikami Rady Programowej Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa w Warszawie szef ministerstwa spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, podaje MSZ Polski.

„Jest miejsce dla działalności Forum, dlatego zachęcam do prowadzenia dyskusji i wzmocnienia wysiłków na rzecz rozwoju dobrych relacji z Ukrainą” - poinformował Czaputowicz.

Zaznaczył, że Polska chce kontynuować partnerstwo strategiczne z Ukrainą.

Podczas spotkania minister poinformował również o formach polskiej aktywności w zakresie wsparcia Ukrainy na arenie międzynarodowej.

W komentarzu dla „Ukrinformu” współprzewodniczący polskiej części Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, kierownik Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki zaznaczył, że w spotkaniu z ministrem wzięło udział 17 z 20 polskich członków Forum, w czasie którego strony dzieliły się swoimi opiniami na temat relacji polsko-ukraińskich.

„Z punktu widzenia ministra, postrzeganie polsko-ukraińskich relacji jest pozytywne. Chce on, aby zostały nawiązywane kontakty, a Forum wpływało na pozytywne kontakty z Ukrainą” - podkreślił Malicki.

Według niego, jedna część rozmów dotyczyła faktu, że historia nie może przeszkadzać w prowadzeniu dialogu między Kijowem a Warszawą. „Jest to jeden z głównych elementów i wszyscy uczestnicy forum się z tym zgadzają” - stwierdził współprzewodniczący polskiej części Ukraińsko-Polskiego Forum Partnerstwa.

Poinformował również, że w planach jest wzrost aktywności publicznej Forum oraz znaczące zwiększenie liczby spotkań ukraińskich i polskich uczestników Forum.

Malicki zaznaczył, że pierwszą okazją do spotkania uczestników Forum będzie coroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy, które odbędzie się 4-7 września. Wtedy będzie miało miejsce spotkanie robocze Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

Forum rozpoczęło swoją działalność 25 lutego 2011 roku w Warszawie i funkcjonuje pod patronatem MSZ Polski i Ukrainy.

Główne zadanie Forum polega na publicznym omawianiu delikatnych kwestii, które pojawiają się w relacjach polsko-ukraińskich. Forum jest swojego rodzaju platformą dla otwartej wymiany poglądów oraz rozwoju konstruktywnego polsko-ukraińskiego dialogu, który jest oparty na faktach i badaniach naukowych przeszłości historycznej oraz na analizie obecnych procesów ekonomicznych i politycznych.

Artykuły powiązane