Orban nie wierzy w dążenia Ukrainy do członkostwa w UE i NATO

Orban nie wierzy w dążenia Ukrainy do członkostwa w UE i NATO
Premier Węgier Viktor Orban wyraził wątpliwości co do realizmu aspiracji Ukrainy stać się członkiem UE i NATO.

 

Powiedział o tym, przemawiając do uczestników uniwersytetu letniego i obozu dla młodzieży węgierskiej w Baile Tusnad w Rumunii - informuje "Europejska Prawda" powołując się na rumuńską agencję Agepress.

"Nie wierzę w realność dążeń Ukraińców do przystąpienia do UE lub NATO" - oświadczył Orban.

Jego zdaniem, na drodze będzie stała chęć Rosji przywrócić stary porządek. Jednocześnie Orban nawet nie wspomniał o sporze z Ukrainą dotyczącym językowych artykułów ustawy edukacyjnej, z powodu której Węgry blokują zbliżenie Ukrainy z NATO.

"Jest w pełni zrozumiałe, że celem Rosjan jest przywrócenie starej sytuacji i utrzymanie wpływów rosyjskich na Ukrainę" - powiedział premier Węgier.

Komentując stanowisko Unii Europejskiej wobec Kremla Orban powiedział, że "prowadzi ona prymitywną politykę (...) sankcji, która powołuje się na zagrożenie dla bezpieczeństwa". W stosunkach z Rosją Unia powinna prowadzić dwutorową politykę: z pomocą NATO dostarczyć gwarancji bezpieczeństwa Polsce i krajom bałtyckim, ale innym - jak Węgry - pozwolić na prowadzenie wolnego handlu z Rosją.

Agencja Reutera przypomina, że Orban zbudował "ciepłą relację" z Rosją i wielokrotnie wcześniej krytykował sankcje nałożone na Moskwę po aneksji Krymu.

Przypomnijmy, że szczyt NATO potwierdził poparcie dla decyzji podjętych na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku, na którym ustalono, że Ukraina w przyszłości może stać się członkiem NATO.

Artykuły powiązane