Polska będzie dążyć do liberalizacji systemu wizowego z USA na spotkaniu prezydentów

Polska będzie dążyć do liberalizacji systemu wizowego z USA na spotkaniu prezydentów
Głównym celem spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem będzie wzmocnienie sojuszniczych stosunków między Polską i USA.

 

Oświadczył o tym minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, przekazuje Polskie Radio.

Dodał, że wizyta polskiego prezydenta w Waszyngtonie, która odbędzie się jesienią, będzie również okazją do omówienia kwestii zniesienia reżimu wizowego do USA dla Polaków.

"Rozmawiamy na ten temat w Kongresie, w Senacie. Mam nadzieję, że jeżeli będą sprzyjające polityczne okoliczności to być może ten temat zostanie rozwiązany. Na pewno prezydent Andrzej Duda podniesie tę kwestię"- powiedział Czaputowicz.

Szef dyplomacji dodał, że Polsce zależy, aby przywrócić deklaracje w sprawie "współpracy strategicznej między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki". Podpisana w sierpniu 2008 roku deklaracja będzie załącznikiem do umowy o wdrożeniu na terenie Polski elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

"My oczekujemy od spotkania przywódców pewnych kierunków, pewnych ogólnych deklaracji. Później administracje publiczne, MSZ-ety i inne resorty wdrażają to w życie, więc tutaj chodzi o pewne symboliczne gesty, tak że, jak powiedziałem, gdyby się udało podpisać, czy też zaktualizować tę istniejącą deklarację sprzed 10 lat, to byłby duży sukces – stwierdził minister.

Spotkanie Duda-Trump potwierdził także doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Według polityka, jego spotkanie z szefem polskiej dyplomacji we czwartek, 26 lipca dotyczyło tej wizyty.

Artykuły powiązane