Brytyjski minister: pozycja UE może doprowadzić do Brexitu bez osiągnięcia porozumienia

Brytyjski minister: pozycja UE może doprowadzić do Brexitu bez osiągnięcia porozumienia
Brytyjski minister handlu międzynarodowego Liam Fox oświadczył, że nieustępliwość ze strony Unii Europejskiej popycha Wielką Brytanię do opuszczenia UE bez osiągnięcia porozumienia z Brukselą.

 

Taką opinię wyraził minister w wywiadzie dla Sunday Times, poinformował Reuters.

„Myślę, że nieprzejednane stanowisko komisji popycha nas w stronę braku porozumienia” - powiedział Fox.

Fox, który jest zdecydowanym zwolennikiem Brexitu w gabinecie premier Theresy May, ocenił szanse na wprowadzenie Brexitu bez osiągnięcia porozumienia z UE na 60%.

„Ustaliliśmy podstawowe zasady, na jakich porozumienie może zostać zawarte, ale jeśli UE zdecyduje, że teologiczna obsesja niewybranych będzie miała priorytet nad ekonomicznych dobrostanem Europejczyków, wówczas będzie to biurokratyczny Brexit, nie Brexit należący do ludzi, a wówczas rozwiązanie może być tylko jedno” - dodał minister.

Fox powiedział również, „że zadaniem 27 państw UE jest zdecydować, czy chcą by ideologiczna czystość KE była zachowana kosztem prawdziwych gospodarek”.

Jeżeli Londyn nie może osiągnąć porozumienia z UE i opuści blok bez ustaleń dotyczących okresu przejściowego, który złagodziłby wyjście Wielkiej Brytanii z bloku w marcu 2019 roku, to kraj ten wróci do handlu zgodnego z zasadami WTO.

Większość ekonomistów uważa, że poważnie zaszkodzi to brytyjskiej gospodarce, ponieważ zostaną wprowadzone ograniczenia celne na handel z UE, która jest jednym z największych partnerów Wielkiej Brytanii.

Artykuły powiązane