Szef MSZ Łotwy: Ukraina i Gruzja walczą o bezpieczeństwo Europy

Szef MSZ Łotwy: Ukraina i Gruzja walczą o bezpieczeństwo Europy PAP/Leszek Szymański/polradio.pl
Łotwa, Litwa i Polska chcą, aby Gruzja i Ukraina stały się członkami NATO.

 

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs oświadczył, że teraz Ukraina i Gruzja walczą nie tylko o swoją integralność terytorialną, ale również za niezależność i bezpieczeństwo całej Europy. Informuje o tym ukraińska edycja Polskiego Radia.

Rinkēvičs wystąpił wspólnie z szefami ministerstw spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem i Litwy Linasem Linkevičiusem przed ich wspólną dwudniową wizytą w Gruzji z okazji 10. rocznicy rosyjskiej agresji wobec tego kraju.

„To, co wydarzyło się w Gruzji w 2008 roku, a następnie na Ukrainie, przekonuje nas, że musimy zrobić wszystko, aby to się nie powtórzyło” - powiedział.

Rinkēvičs zaznaczył, że obecnie Gruzja i Ukraina walczą nie tylko o swoją integralność terytorialną, ale również za „naszą (europejską — przyp. red.)” niepodległość i bezpieczeństwo.

Minister podkreślił, że Łotwa, Litwa i Polska chcą, aby Gruzja i Ukraina stały się członkami NATO. Szef litewskiej dyplomacji Linkevičius dodał, że Rosja wciąż okupuje ukraiński Krym. „Potrzebna jest solidarność. Musimy pokazać nasze wsparcie w Partnerstwie Wschodnim” - powiedział szef MSZ Litwy.

W nocy na 8 sierpnia 2008 roku, po ostrzale gruzińskich wiosek, siły zbrojne Gruzji oświadczyły o zamiarze „przywrócenia konstytucyjnego porządku” na terenie separatystycznej Osetii Południowej i w wyniku walk zajęły większą część Cchinwali. W tym samym dniu Rosja wkroczyła do konfliktu po stronie separatystów z Osetii Południowej i wprowadziła wojska, w tym brygady pancerne, na terytorium Gruzji oraz bombardowała gruzińskie miasta, porty i obiekty wojskowe.

Artykuły powiązane