Ukraina, Łotwa, Litwa i Polska wezwały Rosję do zaprzestania „pełzającej aneksji” regionów Gruzji

Ukraina, Łotwa, Litwa i Polska wezwały Rosję do zaprzestania „pełzającej aneksji” regionów Gruzji
Ukraina, Łotwa, Litwa i Polska potwierdziły niezmienne wsparcie niepodległości i integralności terytorialnej Gruzji w ramach międzynarodowo uznanych granic w 10. rocznicę rosyjskiej agresji wojskowej w tym kraju.

 

Czytamy o tym we wspólnym oświadczeniu czterech krajów.

Deklaracja przypomina, że 10 lat temu przywódcy czterech krajów przybyli do Gruzji, aby udzielić poparcia dla jej ludności w obliczu rosyjskiej agresji. Podczas swojej podróży liderzy zatrzymali się Krymie, co dzisiaj jest niemożliwe, bo Rosja zajęła półwysep.

„Nasze zaangażowanie w wartości wolności, demokracji i praworządności, a także nasz szacunek do praw każdego człowieka i suwerennego wyboru każdego kraju jest tak samo silne, jak dziesięć lat temu. Powtarzamy, że wszystkie państwa, w tym Gruzja, mają prawo swobodnie określać swoją politykę zagraniczną i sojusze” - czytamy w oświadczeniu.

Ukraina, Łotwa, Litwa i Polska przypominają, że dziesięć lat po agresji Rosja do tej pory nie wykonała swoich zobowiązań w stosunku do Gruzji, jak to było uzgodnione w ramach porozumienia o zawieszeniu broni z dnia 12 sierpnia 2008 roku.

„Gruzińskie regiony Abchazji i Cchinwali/Osetii Południowej wciąż de facto są okupowane przez Rosję, a »pełzająca aneksja« tych regionów trwa. Montowane są ogrodzenia, oznaczające tzw. »granice« i utrudniają one przemieszczanie się gruzińskiej ludności w ich kraju. Potępiamy te wysiłki i nigdy nie uznamy ich konsekwencji” - czytamy w oświadczeniu.

„Kontynuujemy wzywanie Rosji do anulowania nielegalnego uznania tak zwanej niepodległości gruzińskiej Abchazji i Cchinwali/regionów Osetii Południowej, aby w pełni wprowadzić w życie porozumienie o zawieszeniu broni z dnia 12 sierpnia 2008 roku” - podkreślono w dokumencie.

Przypomnijmy, że Unia Europejska poinformowała o poparciu suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji w jej międzynarodowo uznanych granicach i o zaangażowaniu w pokojowe uregulowanie konfliktu z Rosją.

Artykuły powiązane