Ukraina wprowadza zmiany w konstytucji dotyczące drogi do UE i NATO

Ukraina wprowadza zmiany w konstytucji dotyczące drogi do UE i NATO
Zmiany w konstytucji dotyczące dążenia Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO wykluczają łatwą zmianę kursu państwa i dadzą krajowi szansę szybciej posuwać się do przodu.

 

Oświadczyła o tym w rozmowie z dziennikarzami wicepremier, minister ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji Iwanna Kłympusz-Cyncadze, zawiadamia korespondent Ukrinformu.

„Uważam, że zmiany te wykluczą łatwą zmianę kursu państwa, a co za tym idzie, zobowiążą wszystkie inne przepisy i wszystkie inne działania praktyczne formować ustawodawstwo zgodnie z tymi strategicznymi zadaniami, które zostaną określone w konstytucji. I zawsze każdy będzie mógł apelować wtedy, gdy jakieś działanie jest sprzeczne z tymi strategicznymi celami, nieoczekiwanie zostanie zrealizowane, wówczas jest ono niezgodne z konstytucją i można je zakwestionować i żądać unieważnienia. Dlatego myślę, że to daje nam szansę, abyśmy zaczęli posuwać się szybciej” - powiedziała Kłympusz-Cyncadze.

Zapowiedziała, że podczas rozpatrywania tych zmian przez Radę Najwyższą Ukrainy w pierwszym czytaniu 20 września łatwo będzie uzyskać 226 głosów popierających.

„To prawda, chcę wierzyć w to, że będzie to mimo wszystko nie 226, a nawet 300 i więcej głosów już nawet na tym etapie, kiedy będą delegowane zadania dla Sądu Konstytucyjnego” - zaznaczyła Kłympusz-Cyncadze.

W tym kontekście przypomniała, że w umowie koalicyjnej, którą podpisało pięć frakcji obecnego parlamentu, te cele strategiczne zostały określone.

„Wydaje mi się, że pozycja tych frakcji właśnie w danych celach nie powinna różnić się od ich wartości i przekonań. Dlatego myślę, że możemy liczyć na poważny wynik (głosowanie w sprawie zmian w konstytucji odbędzie się 20 września — przyp. red.)” - powiedziała wicepremier.

Rada Najwyższa Ukrainy zamierza rozpatrzyć 20 września w pierwszym czytaniu zmiany w konstytucji dotyczące dążenia Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. W pierwszym czytaniu potrzebne będzie wsparcie podstawowej większości deputowanych — minimum 226 głosów, a następnie — większość konstytucyjna, czyli 300 głosów.

Prezydent Petro Poroszenko 3 września zarejestrował w Radzie Najwyższej projekt ustawy nr 9037 o zmianach w konstytucji dotyczących strategicznego kursu na uzyskanie pełnego członkostwa w UE i NATO przez Ukrainę.

Artykuły powiązane