Duda wezwał Trumpa do zwiększenia kontyngentu wojskowego USA w Polsce

Duda wezwał Trumpa do zwiększenia kontyngentu wojskowego USA w Polsce foto: twitter.com/prezydentpl
Donald Trump i Andrzej Duda podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaapelował do amerykańskiego lidera Donalda Trumpa o zwiększenie liczebność jednostek wojskowych USA na terytorium Polski w celu wzmocnienia bezpieczeństwa regionu i powstrzymania rosyjskiej agresji.

Oświadczył on o tym podczas wspólnej z prezydentem USA konferencji prasowej we wtorek w Waszyngtonie, informują polskie media.

„Uważamy, że obecność wojsk amerykańskich w Europie gwarantuje bezpieczeństwo. Realizujemy do tej pory największą inwestycję militarną w ciągu ostatnich 30 lat ", - powiedział Andrzej Duda nawiązując do zakupu przez Polskę systemu rakiet Patriot.

Wskazał on znaczące wzmocnienie obecności wojskowej Federacji Rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim, które rozpoczęło się ponad dziesięć lat temu. Rosja, jego zdaniem, systematycznie zwiększa swój potencjał zbrojny.

W związku z tym, Duda przypomniał o ataku Rosji na Gruzję w 2008 roku. Ponadto, zwrócił uwagę na obecną wojskowej agresję Rosji wobec Ukrainy, a także bezprawnej aneksji Krymu, nazywając to "kontynuacją naruszenia prawa międzynarodowego" ze strony Moskwy.

"Obecność Stanów Zjednoczonych to gwarancje bezpieczeństwa i obrony Europy oraz wolnego świata. My mówimy jednym głosem. Jestem przekonany, że nie ma skuteczniejszej metody zapobiegania wojnie, niż postawa, która pokazuje, że możemy odeprzeć potencjalny atak ", - podkreślił prezydent RP.

Duda uważa konieczność obecności w tej części Europy wojsk USA i NATO również w interesie zachowania prawa międzynarodowego i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

"Uśmiechałem się do Pana prezydenta, abyśmy stworzyli w Polsce stałą bazę amerykańską, którą nazwiemy "Fort Trump", - podkreślił Duda, zwracając się do szefa Białego domu.

Oświadczył on również, że potężna obecność sił zbrojnych USA i NATO w kraju odgrywa rolę powstrzymania rosyjskiej agresji w Europie.

Z podpisanej przez Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę wspólnej deklaracji o strategicznej współpracy wynika, że oba kraje zobowiązują się do „rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli Stanów Zjednoczonych w Polsce”. Teraz mają się rozpocząć „wzmożone konsultacje”, które odpowiedzą na pytanie o „wykonalność tej koncepcji”.

Jak informuje Onet.pl, Polska obiecała zainwestować kwotę 1,5 - 2 mld dol., by Amerykanie rozlokowali dywizję pancerną a wczoraj informacje o sumie potwierdził prezydent Donald Trump.

„Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów” – powiedział amerykański prezydent.

„Chcemy realizować kolejne zakupy sprzętu. Chcemy także współpracować w zakresie badań i rozwoju, jeśli chodzi o technikę wojskową, jestem przekonany, że ta współpraca między Polską a USA będzie się dobrze układała. Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych jednostek amerykańskich wraz z wyposażeniem” – tłumaczył Andrzej Duda na wspólnej konferencji obu prezydentów po spotkaniu w cztery oczy.

Artykuły powiązane