Polska wzywa Europę do uniezależnienia się od gazu Kremla

Polska wzywa Europę do uniezależnienia się od gazu Kremla foto: twitter.com/premierrp
Mateusz Morawiecki chce prawdziwej niepodległości Unii Europejskiej od rosyjskich węglowodorów.

 

Europa odczuwa potrzebę zapewnienia realnej niezależności od rosyjskiego gazu-oświadczył szef polskiego rządu 18 września na spotkaniu Trójmorza, które odbywa się w Bukareszcie.

Wydarzenie gromadzi 12 państw położonych w regionie między Morzem Bałtyckim, Czarnym i Adriatykiem.

Jak pisze polska prasa, podczas rozmów z innymi liderami premier Polski wyraził niepokój i sprzeciw Warszawy w związku z budową rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.

Morawiecki nazywa to nie dywersyfikacją, a "dalszą monopolizacją" rynku energetycznego Europy z Rosją. Kwestię tę omówił także z szefem amerykańskiego Ministerstwa Energetyki Rickem Perry.

„Rozmawiałem z nim, jak ważne jest doprowadzenie do faktycznej dywersyfikacji, uniezależniania Europy - ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej - od rosyjskiego gazu" – powiedział premier.

Przypomnijmy, że Polska zdecydowanie występuje przeciwko Nord Stream 2. Wcześniej z tego powodu UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi.

Ponadto, starając się przekonać Europę do rezygnacji z rosyjskiego gazociągu, Polska przypomina o swoim negatywnym doświadczeniu z Gazpromem.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że prezydent Andrzej Duda przebywający obecnie z wizytą oficjalną w USA podpisał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem wspólną deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym w której skrytykowano budowany przez Gazprom nowy bałtycki gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec.

Jednak jak informują media, Donald Tump nie zamierza wprowadzać nowych sankcji związanych z budową tego gazociągu.

Artykuły powiązane