Tymoszenko o prezydenturze Poroszenki: nieudanych 49 strategii i 144 reformy

Tymoszenko o prezydenturze Poroszenki: nieudanych 49 strategii i 144 reformy
Liderka partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko oświadczyła, że wszystkie próby zmiany kraju okazały się nieskuteczne, a szczególnie na tym polu znamienna jest działalność prezydenta Petra Poroszenki.

 

Powiedziała o tym podczas forum „Nowy ekonomiczny kurs” 21 września w Kijowie, przekazuje biuro prasowe partii.

Według słów Tymoszenko, wszystkie poprzednie próby zmiany kraju - 49 strategii i 144 reformy - były nieskuteczne.

„Szczególnie charakterystyczna jest zaproponowana przez prezydenta Poroszenkę program »Ukraina 2020« - powiedziała.

Zdaniem liderki Batkiwszczyny, w czasie jej realizacji wskaźniki ekonomiczne państwa i poziom życia ludzi pogorszyły się, o czym rzekomo świadczą dane socjologów i międzynarodowe rankingi. Dodała również, że przyczyną upadku planu jest korupcja, która kryje się za „wielkimi relacjami fałszywego patriotyzmu”.

Według słów Tymoszenko, głównym problemem Ukrainy jest nieefektywne zarządzanie.

„Dziesiątki wyborów i dwie rewolucje zmieniły tylko osoby u władzy, pozostawiając system nienaruszonym” - powiedział polityczka.

Dodała, że Ukrainie potrzebna jest „nowa narodowa konstytucja”, która przełamie dwuwładztwo prezydenta i premiera, dopuści intelektualistów do zarządzania państwem, uczyni władzę odpowiedzialną przed społeczeństwem, wprowadzi prawdziwą sprawiedliwość i silny samorząd.
Tymoszenko jest przekonana, że bez tego niepodległość Ukrainy będzie zagrożona. Ponadto, liderka partii obiecała, że „nowy ekonomiczny kurs”, który przedstawiła, pozwoli przejść od „układu klanowo-oligarchicznego do społecznej gospodarki rynkowej” i zwiększyć do 7% roczny wzrost gospodarczy.

Wcześniej prezydent Petro Poroszenko skrytykował pomysł liderki Batkiwszczyny Julii Tymoszenko stworzenia na Ukrainie parlamentarnej formy rządów z kanclerzem na czele rządu.

21 września kandydatka na prezydenta Julia Tymoszenko przeprowadziła w Kijowie kolejne forum „Nowy kurs Ukrainy”. Pod koniec grudnia powinna wystartować kampania wyborcza, 31 marca 2019 roku odbędą się kolejne wybory prezydenckie.

Artykuły powiązane