Volker: Rosja nic więcej nie uzyska na Ukrainie, oprócz dużych strat

Volker: Rosja nic więcej nie uzyska na Ukrainie, oprócz dużych strat
Jeśli Rosja spróbuje zdobyć nowe terytorium Ukrainy, skończy się to dla niej dużymi stratami.

 

Oświadczył o tym specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA do spraw Ukrainy Kurt Volker w wywiadzie dla ukraińskiej agencji UNIAN.

„Myślę, że bardzo ważne jest, aby jasno dać do zrozumienia, że Rosja nic więcej nie dostanie na Ukrainie. Mamy nadzieję powstrzymać nową agresję i wykazać, że obecna agresja obraca się tylko w koszty dla Rosji”– zaznaczył.

Volker jest przekonany, że teraz ukraińska armia jest znacznie silniejsza, niż była w 2014 roku i posiada zasoby, aby dać godny opór okupantowi.

„Ukraińskie wojsko dzięki własnym wysiłkom, dziś jest o wiele lepsze, niż było w 2014 roku. Będzie ono stwarzać dla Rosji warunki, kiedy trzeba będzie zapłacić dodatkową cenę (za agresję – przyp. red.). Rosja nie jest w stanie zaprzeczyć swojej odpowiedzialności, gdyby zaczęła nową agresję tym razem” – powiedział specjalny przedstawiciel USA.

W każdym razie, powiedział Volker, Zachód jest gotów pomagać Ukrainie w sferze bezpieczeństwa i obrony.

„Stany Zjednoczone i inne kraje udzieliły wsparcia Ukrainie, udostępniając system antyrakietowy i systemy do walki z ogniem snajperskim, przyciągnęły doradców technicznych, zorganizowały szkolenia. W ten sposób ukraińscy żołnierze są lepiej wyposażeni i są w stanie lepiej odpowiedzieć na rosyjską agresję, a będzie ona kosztowna dla Rosji” – powiedział.

Specjalny przedstawiciel dodał, że zwiększenie agresji ze strony Rosji spowoduje dla niej zbędne straty.

„To nie oznacza, że mają zamiar odejść (z Ukrainy – przyp. red.) i to nie oznacza, że Ukraina jest w stanie odzyskać teren z wojskowego punktu widzenia, to nie tak. Nikt nie zamierza pokonywać Rosji. Myślę jednak, że i próba ruszenia do przodu będzie dla Rosji zbyt droga” – podsumował Volker.

Artykuły powiązane