Duda: nie można pozostawić Ukrainy i Gruzji poza wspólnotą europejską tylko dlatego, że ich „silny” sąsiad chce decydować o ich losie

Duda: nie można pozostawić Ukrainy i Gruzji poza wspólnotą europejską tylko dlatego, że ich „silny” sąsiad chce decydować o ich losie Foto: flickr
UE musi zostawić możliwość przyłączenia do bloku Ukrainy i Gruzji, ponieważ będą mieć takie prawo, gdy zostaną spełnione warunki niezbędne do wejścia.

 

Prezydent Polski Andrzej Duda, podczas swojego wystąpienia na Uniwersytecie w Zurychu wygłosił wykład zorganizowany przez Europa Institut w ramach dorocznego tzw. wykładu churchillowskiego, pisze PAP.

Według niego, od początku członkostwa w UE Polska uczestniczyła w działaniach mających na celu przybliżenie swoich wschodnich sąsiadów do Unii oraz Zachodu, w szczególności Ukrainy, Gruzji i Bałkanów Zachodnich.

"Zawsze podkreślaliśmy, że drzwi do Unii Europejskiej muszą pozostać otwarte. Chcemy, aby te kraje stały się w przyszłości częścią UE" - powiedział. Zaznaczając, że Gruzja i Ukraina już od dawna wyrażają odpowiednie ambicje.

Prezydent podkreślił, że kraje te mają prawo do członkostwa, jeśli spełnią warunki określone w traktatach UE.

"A my jesteśmy im winni nasze wsparcie. Nie można ich pozostawić poza wspólnotą europejską tylko dlatego, że ich +silny+ sąsiad chce decydować o ich losie. Uniemożliwienie im dokonania własnego wyboru naruszyłoby zasadę, że każde państwo ma równe prawo do samostanowienia" , - powiedział prezydent.

Artykuły powiązane