Trump i Putin spotkają się w Paryżu

Trump i Putin spotkają się w Paryżu
Prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin spotkają się w Paryżu podczas uroczystościach z okazji 100-lecia zakończenia I wojny światowej.

 

Poinformował o tym doradca szefa rosyjskiego państwa Jurij Uszakow, przekazuje TASS.

"W trakcie konsultacji Boltona z przedstawicielami naszej polityki zagranicznej i personelem wojskowo-politycznym osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie możliwości przeprowadzenia spotkania dwóch prezydentów w Paryżu na imprezach związanych ze 100-leciem zakończenia I wojny światowej, i to porozumienie nasz prezydent potwierdził w trakcie swojej rozmowy z Boltonem" — powiedział Uszakow.

Jego zdaniem, spotkanie zaplanowano na 11 listopada. Powinno ono się odbyć po uroczystościach w Paryżu.

"To będzie normalne dwustronne spotkanie. To oczywiście, pełnowartościowe spotkanie. Będzie ono poważnie przygotowywane. Oczywiście, nie będzie dużego składu z obu stron, ale kluczowi przedstawiciele drugiej strony, i naszej" — powiedział Uszakow.

Poinformował on także, że Putin i Bolton omówili również możliwość przyszłych dwustronnych kontaktów na najwyższym szczeblu. Jego zdaniem, przywódcy dwóch krajów będą mieli inne okazje do spotkań, jednak na razie konkretne ustalenie jest tylko jedno.

Bolton zgodził się z tym, że dialog Moskwy i Waszyngtonu będzie użyteczny.

"Bez względu na te różnice, które istnieją między nami, zgodnie z krajowymi interesami poszczególnych krajów, jednak bardzo odpowiednio będzie spotkać się i znaleźć te punkty styku, które mogą być dla nas korzystne" - powiedział.

Należy zaznaczyć, że propozycja spotkania wyszła od strony rosyjskiej. Prezydent Rosji uznał, że uroczystości w Paryżu będą dobrą okazją do zorganizowania dwustronnego spotkania ze swoim amerykańskim kolegą.

Ostatni raz Putin i Trump spotkali się w Helsinkach 16 lipca. Następnie liderzy przeprowadzili pierwszą i jedyną do chwili obecnej pełną rundę negocjacji dwustronnych, nie przywiązaną do wielostronnych, międzynarodowych szczytów.

Artykuły powiązane