Nowy ranking prezydencki: Tymoszenko na czele, tuż za nią Poroszenko i Zełenski

Nowy ranking prezydencki: Tymoszenko na czele, tuż za nią Poroszenko i Zełenski
W wyborach na prezydenta na liderkę Batkiwszczyny Julię Tymoszenko gotowych jest zagłosować 13,4% Ukraińców, na showmana Wołodymyra Zełenskiego – 7,6%, na obecnego prezydenta Petra Poroszenkę i lidera partii Pozycja Obywatelska Anatolija Hrycenkę – 7%, na współprzewodniczącego partii Blok Opozycyjny Jurija Bojkę – 6,9%.

 

Świadczą o tym dane wspólnego sondażu centrum „Społeczny monitoring”, ukraińskiego Instytutu Badań Społecznych im. Jaremenki, Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii i socjologicznej grupy „Ranking”, które przekazała agencja Interfax Ukraina.

Ponadto, zgodnie z uzyskanymi wynikami, lidera Partii Radykalnej, Ołeha Laszkę popiera 5,7% Ukraińców; muzyka i działacza społecznego Swiatosława Wakarczuka – 4,9%; na lidera partii „Za Życie” Wadyma Rabinowycza gotowych jest zagłosować 3,5%; na mera Lwowa, lidera stowarzyszenia Samopomoc Andrija Sadowego – 2,5%; na lidera Ogólnoukraińskiego Zjednoczenia Swoboda Ołeha Tiahnyboka (który już poinformował, że nie będzie kandydować) – 1,8%; deputowanego, członka partii UKROP Ołeksandra Szewczenkę – 1,7%; inni kandydaci uzyskali mniej niż 1% poparcia badanych.

Na innego kandydata zamierza głosować 3,4% badanych, niezdecydowanych jest 16,7%, 12,5% nie wzięłoby udziału w wyborach.

Wśród tych, którzy się zdecydowali i będą głosować w wyborach, 18,9% popiera Tymoszenko, 10,7% - Zełenskiego, 9,9% - Hrycenkę i Poroszenkę, 9,8% - Bojkę, 8% - Laszko, 7% - Wakarczuka, 4,9% - Rabinowycza, 3,5% - Sadowego.

W sumie 75,8% respondentów stwierdziło, że na pewno zamierza zagłosować w wyborach na prezydenta Ukrainy lub prawdopodobnie to zrobi, z kolei 19,5% uważa, że na pewno nie zagłosuje lub skłaniają się ku temu.

W ramach badania przeprowadzono wywiady z 13 684 tys. respondentów. Badanie przeprowadzono od 28 września do 16 października 2018 r. na całym terytorium Ukrainy z wyjątkiem Krymu i okupowanych terenów obwodów donieckiego i ługańskiego. Błąd statystyczny nie przekracza 0,85%.