Poroszenko zaproponował Turcji dołączenie do misji pokojowej ONZ w Donbasie

Poroszenko zaproponował Turcji dołączenie do misji pokojowej ONZ w Donbasie foto: president.gov.ua
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko 3-4 listopada przebywał z oficjalną wizytą w Turcji.

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaproponował prezydentowi Turcji do przyłączenia się do inicjatywy wdrażania na Ukrainę misji pokojowej pod mandatem ONZ.

Oświadczył o tym prezydent Ukrainy na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem po spotkaniu w Stambule, zawiadamia korespondent Ukrinformu.

"Zaproponowałem panu Prezydentowi (Erdoğanowi - red.) aktywizować nasz dialog i w tym w kwestii podtrzymania decyzji o rozmieszczeniu sił pokojowych zgodnie z mandatem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ufamy Turcji i bylibyśmy szczęśliwi, jeśli by Turcja wzięła udział w ustanowieniu pokoju na Donbasie w wyniku wykorzystania swojej misji pokojowej w ramach misji ONZ", - powiedział Poroszenko.

Tym samym, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oświadczył podczas konferencji prasowej, że pozycja uznania przez Turcję nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję pozostaje bez zmian, tak jak i wsparcie Tatarów krymskich. Podkreślił on także, że sytuacja na wschodzie Ukrainy powinna być rozwiązywana dyplomatycznymi i pokojowymi sposobami.

"Mieliśmy okazję wziąć pod uwagę regionalne problemy. Wierzę w naszą pozycję, która polega na wspieraniu suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy. W trakcie spotkania po raz kolejny podkreślono, że nie uznawaliśmy i nie uznajemy bezprawnej aneksji Krymu. Będziemy nadal bronić interesów i praw Tatarów krymskich - jak tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia półwyspu, tak i tych, którzy tam pozostali. I chcę jeszcze raz podziękować za wsparcie Tatarów krymskich" - powiedział turecki przywódca.

Erdoğan wyraził również nadzieję na to, że sytuacja na wschodzie Ukrainy będzie rozwiązana dyplomatycznymi i pokojowymi sposobami.

"Chcemy i pragniemy, aby zderzenia, które zachodzą obecnie na wschodzie Ukrainy, zostały zakończone i były rozwiązane w ramach prawa międzynarodowego, dyplomatycznymi, pokojowymi sposobami", - powiedział prezydent Turcji.

Erdoğan wyraził również nadzieję, że Ukraina i Turcja będą kontynuować współpracę w walce z terroryzmem, w szczególności mającej na celu całkowite zniszczenie organizacji FETO na Ukrainie.

FETO – organizacja uważana przez Turcję za terrorystyczną związana z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem.

Artykuły powiązane