Gazeta premiera Czech ujawniła finansowanie partii Zemana przez "przyjaciół Putina"

Gazeta premiera Czech ujawniła finansowanie partii Zemana przez "przyjaciół Putina"
Wśród sponsorów Partii Praw Obywateli czeskiego prezydenta Miloša Zemana znaleziono firmy, których kontakty prowadzą do najbliższego otoczenia prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

 

Można się tym dowiedzieć ze śledztwa dziennikarskiego przeprowadzonego przez czeską gazetę Mladá fronta DNES.

Czescy dziennikarze odkryli, że wiele firm, które przekazywały środki na Partię Praw Obywateli i na prezydencką kampanię Zemana jest związana ze szwajcarskim prawnikiem Fabio Delco, który z kolei pracował dla ojca chrzestnego córki Putina, wiolonczelistę Siergieja Roldugina i innych oligarchów związanych z rosyjskim prezydentem.

Dzięki sprawie Panama Papers ujawniono o obecności Roldugina w wielu firmach offshore wartości setki tysięcy dolarów. Muzykowi pomagał w zarządzaniu tymi firmami wspomniany Fabio Delco.

Wraz z tym, Delco kontroluje kilka firm także i w Czechach. W ostatnich latach przedstawiciele tych firm przekazywali na Partię Praw Obywateli okrągłe kwoty, a ta z kolei sfinansowała kampanię prezydencką Miloša Zemana. W sumie mówi się o sumie 13 milionach czeskich koron (ponad 500 tys. euro), przekazanych przez tych sponsorów, to ponad połowa wszystkich środków sponsorskich, otrzymanych przez partię.

Jan Veleba, który do niedawna stał na czele Partii Praw Obywateli, nie chce się wypowiadać odnośnie jej sponsorów: "powinniście zapytać obecne kierownictwo. Ja z nimi nie mam już nic wspólnego".

Obecny przewodniczący partii Lubomír Nečas zaprzecza związkom darczyńców partii z prawnikiem zbliżonym do Putina: "Jestem przekonany, że wszystko jest w porządku. Nie chodzi tu o jakąś koordynację, to wszystko przypadek".

Należy zauważyć, że wydanie Mladá fronta DNES, które przeprowadziło śledztwo, wchodzi w skład grupy MAFFRA, która od 2013 roku znajduje się w posiadaniu obecnego premiera Czech Andreja Babiša.

W tym tygodniu w Czechach zaczęto mówić o ewentualnym konflikcie między premierem i prezydentem po tym, jak Andrej Babiš wystąpił przeciwko budowie nowego jądrowego bloku w Elektrowni Jądrowej Dukovany. W tym samym czasie, Miloš Zeman występuje aby budowa była realizowana przy udziale rosyjskiego Rosatom.

Artykuły powiązane