Minister ukraińskiego MSZ niezadowolony ze oświadczeń zastępcy szefa misji OBWE

Minister ukraińskiego MSZ niezadowolony ze oświadczeń zastępcy szefa misji OBWE
Możliwości Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE w Donbasie są ograniczone, ale jej obecność ogólnie jest ważniejsza niż brak jakiejkolwiek misji.

 

Napisał o tym minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin na Facebooku.

„Tak, wachlarz możliwości obserwatorów OBWE w Donbasie jest bardzo ograniczony. Ponadto, rosyjscy okupanci w każdy możliwy sposób utrudniają ich pracę. Jednak obecność tej misji jest o wiele ważniejsza, niż brak jakiejkolwiek” - napisał Klimkin.

Jednocześnie minister podkreślił, że były pierwszy zastępca SMM OBWE Alexander Hug powinien znaleźć słowa, które nie dopuszczałyby prorosyjskich interpretacji.

„Alexander Hug po raz kolejny wyraźnie wpada w pułapkę komunikacyjną. I nie dlatego, że jest prorosyjski, bo swoje obowiązki zastępcy przewodniczącego Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na Ukrainie próbował wykonywać bezstronnie. A przede wszystkim dlatego, że mimo oficjalnego statusu obserwatora, w swoich wypowiedziach nie może wykraczać poza formalne ramy. Nie ma zatem prawa dokonywać żadnych ocen politycznych i mówić »od siebie« - skomentował Klimkin słowa Huga o tym, że były pierwszy zastępca przewodniczącego SMM OBWE nie uważa Rosji za agresora.

4 listopada Hug, który złożył mandat pod koniec października, w wywiadzie dla kanału TSN oświadczył, że nie uważa Rosji za agresora. W szczególności, na bezpośrednie pytanie dziennikarza „Czy uważa Pan Rosję za agresora?”, Hug odpowiedział w następujący sposób: „Nie, ale uważam, że Rosja, jak również Ukraina i czasowo okupowane rejony obwodów donieckiego i ługańskiego, uznały, że istnieje duży problem, który wymaga rozwiązania i wszyscy oni wzięli na siebie obowiązki".

25 października magazyn Foreign Policy opublikował wywiad z pierwszym zastępcą szefa Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE Alexandrem Hugiem, w którym rzekomo powiedział, że OBWE dostrzega konwoje i mundury Federacji Rosyjskiej, jednak bezpośrednich dowodów obecności Rosji na Ukrainie nie ma.

Później jednak magazyn usunął informacje o braku dowodów obecności Rosji w Donbasie z tego wywiadu, a na końcu tekstu umieścił adnotację, w której wskazywał, że dokonano korekty części o braku dowodów obecności Rosji w strefie działań wojennych w Donbasie, ponieważ „ta uwaga nie przekazuje tego, co on (Hug) miał na myśli”.

Alexander Hug odszedł ze stanowiska zastępcy przewodniczącego Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na Ukrainie 31 października. Jego następcą został Mark Etherington.

Artykuły powiązane