Volker: USA zalecają UE pomyśleć o wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Rosji

Volker: USA zalecają UE pomyśleć o wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Rosji
Władze Stanów Zjednoczonych zalecają swoim europejskim partnerom bardziej zdecydowanie rozważyć wprowadzenie dodatkowych sankcji wobec Rosji z powodu sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej.

 

Oświadczył o tym w środę w Berlinie specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA w sprawie Ukrainy Kurt Volker, informuje Reuters.

„Z pewnością zachęcamy naszych europejskich partnerów, aby bardziej zdecydowanie rozważyli, jakie dodatkowe sankcje (wobec Rosji — przyp. red.) mogą być wprowadzone” - powiedział Volker.

Według jego słów obecnie Berlin i Paryż poinformowały, że nie rozważają wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji z powodu sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej. Dodał jednak, że ich opinia może z czasem ulec zmianie.

Jak informowaliśmy, graniczne statki Federacji Rosyjskiej 25 listopada dokonały agresywnych działań przeciwko ukraińskim okrętom, które próbowały dokonać planowanego przejścia z portu w Odessie do portu w Mariupolu. Siły specjalne Rosji ostrzelały i przejęły trzy ukraińskie statki w Cieśninie Kerczeńskiej.

Na zajętych statkach znajdowało się ponad 20 marynarzy, według niektórych danych, czterech z nich zostało rannych.

Rada Najwyższa 26 listopada przyjęła ustawę „O zatwierdzeniu dekretu prezydenta Ukrainy »O wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie« na okres 30 dni w 10 obwodach w związku z agresją Rosji na Morzu Azowskim.

Artykuły powiązane