Zaprowadzenie pokoju na Ukrainie: MSZ Niemiec określiło 5 punktów

Zaprowadzenie pokoju na Ukrainie: MSZ Niemiec określiło 5 punktów
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec określiło pięć punktów, których realizacja, zdaniem niemieckich dyplomatów, powinna doprowadzić do pokoju na Ukrainie.

 

Zostały one przedstawione na stronie internetowej resortu.

„Ponieważ Rosja nielegalnie przyłączyła Krym i poparła separatystów na wschodzie, na Ukrainie zginęło ponad 10 tysięcy osób. Głęboki konflikt w bezpośrednim sąsiedztwie Europy jest również poważnym ryzykiem dla bezpieczeństwa Niemiec. Rząd federalny dąży do pokoju i stabilności na Ukrainie” - czytamy we wstępie.

Jako pierwszy z punktów uznano realizację porozumień mińskich. Drugi to niedopuszczenie do naruszenia prawa międzynarodowego. W MSZ podkreślają, że aneksja Krymu przez Rosję była poważnym naruszeniem, niezgodnym z prawem było również referendum na półwyspie, którego wyniki nie zostały uznane przez ani jedną niezależną międzynarodową organizację na świecie.

W punkcie trzecim mowa jest o konieczności ochrony obserwatorów OBWE, którzy są niezbędni dla procesu pokojowego, obiektywnej obserwacji. Jak podkreślono, obserwatorom wielokrotnie grożono i utrudniano im pracę, jeden pracownik zginął. Rząd federalny wysłał ponad 30 specjalistów na misję i wspiera ich materiałami, szkoleniami i wiedzą know-how.

Wśród niezbędnych elementów na drodze do pokoju w niemieckim MSZ widzi się rozmieszczenie misji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Na końcu, w MSZ podkreśla się znaczenie wsparcia reform na Ukrainie. Aby Ukraina rozwijała się stabilnie i spokojnie, Niemcy wspierają kraj kompleksowym planem działania. W szczególności rząd federalny przyczynia się do modernizacji systemu zarządzania i większej decentralizacji. Niemcy finansują także liczne projekty pomocy, mające na celu polepszenie sytuacji osób przemieszczonych i wsparcie odbudowy na wschodzie Ukrainy.

29 listopada minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas spotkał się w Berlinie z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Podczas spotkania omówiono kryzys na Morzu Azowskim, stan realizacji porozumień mińskich i wsparcie przez Niemcy mieszkańców Donbasu.

Artykuły powiązane