Parlament Europejski wezwał do przystopowania budowy Nord Stream-2

Parlament Europejski wezwał do przystopowania budowy Nord Stream-2
W projekcie raportu o relacjach z Rosją Parlament Europejski wezwał do rozerwania obowiązującego porozumienia o partnerstwie i współpracować jedynie w sferach, „będących przedmiotem wspólnych interesów".

 

Projekt raportu o stanie stosunków z Rosją opublikowano na stronie internetowej Parlamentu UE, informuje DW.

Projekt "wzmacnia zależność Unii Europejskiej od dostaw rosyjskiego gazu, grozi rynkowi wewnętrznemu UE, a także jest sprzeczny z polityką energetyczną UE i dlatego musi być zatrzymany" - czytamy w dokumencie.

Parlament Europejski wymaga również zawieszenia Umowy o partnerstwie i współpracy, która została zawarta między UE a Rosją w 1997 roku, po czym co roku była odnawiana.

Należy zmienić warunki, na których opierają się relacje między UE i Rosją, uważają europosłowie. Ich zdaniem, współpraca musi odbywać się tylko w tych obszarach, które „są niezbędne i stanowią wzajemne zainteresowanie", należy przy tym przestrzegać gwarancji bezpieczeństwa dla UE i sąsiadujących z nim krajów.

Ponadto, Parlament Europejski opowiada się za zatwierdzeniem na szczeblu UE odpowiednika "aktu Magnickiego", który został po raz pierwszy przyjęty w USA w 2012 roku i przewiduje sankcje wobec osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i rządów prawa w Rosji.

Nazywane są również przypadki „naruszenia zasad demokratycznych" i "podstawowych wartości" przez władze Federacji Rosyjskiej, w tym ataków na obrońców praw człowieka i działaczy, prześladowanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, nacisk na Tatarów krymskich na Krymie, ataki cybernetyczne i "morderstwa w Europie, popełnione przez rosyjskich szpiegów z użyciem broni chemicznej".

Artykuły powiązane