Ukraina gotowa jest do "normandzkiego" spotkania doradców politycznych – Poroszenko

Ukraina gotowa jest do "normandzkiego" spotkania doradców politycznych – Poroszenko
Ukraina jest gotowa do spotkania w "formacie normandzkim" na poziomie doradców politycznych dla złagodzenia sytuacji z żądaniami zwrotu żołnierzy, statków i otwarcia Cieśniny Kerczeńskiej.

 

Powiedział o tym prezydent Petro Poroszenko w wywiadzie dla francuskiej telewizji France 24, poinformowano na stronie internetowej szefa państwa.

"Taka propozycja była wcześniej uzgodniona ze mną jako prezydentem Ukrainy podczas rozmowy telefonicznej z kanclerz Niemiec, a my na pewno weźmiemy udział w spotkaniu "formatu normandzkiego" na poziomie politycznych doradców, na przeprowadzanie którego kładziemy pilny nacisk – żądać od Federacji Rosyjskiej zwrotu naszych wojskowych, statków i otwarcia Cieśniny Kerczeńskiej" - odpowiedział szef państwa na pytanie, czy Ukraina jest gotowa do dyskusji na temat sytuacji w "formacie normandzkim" na poziomie doradców, o których powiedziała Angela Merkel.

Prezydent podkreślił, że spotkanie samo w sobie nie jest pozytywnym wynikiem w tej sprawie.

"Spotkanie jest tylko narzędziem, a nie wynikiem. Żądamy – przestańcie łamać prawo międzynarodowe, bo wszystko, co się stało, jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego i może mieć dalsze konsekwencje" - podkreślił szef państwa.

Prezydent Ukrainy podkreślił również, że Rosja musi wycofać swoje wojska, które znajdują się na granicy ukraińsko-rosyjskiej, usunąć z Morza Azowskiego dużą liczbę okrętów wojennych. Dlatego, według Poroszenki, w ukraińskich regionach granicznych z Rosją został wprowadzony stan wojenny.

"I będziemy zadowoleni z anulowania ustawy o stanie wojennym, kiedy nastąpi deeskalacja sytuacji" - podkreślił Poroszenko.

Jak informowaliśmy, pograniczne statki Federacji Rosyjskiej 25 listopada dokonały agresywnych działań przeciwko ukraińskim okrętom, które przeprowadzały planowane przepłynięcie z portu w Odessie do portu w Mariupolu. Rosyjscy komandosi ostrzelali i aresztowali trzy ukraińskie statki w Cieśninie Kerczeńskiej z 24 marynarzami.

26 listopada 2018 roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o zatwierdzeniu dekretu prezydenta Ukrainy "O wprowadzeniu stanu wojennego w Ukrainie" na 30 dni w dziesięciu obwodach.

Artykuły powiązane