Europoseł ma wątpliwości co do gotowości przewodnictwa Rumunii w UE

Europoseł ma wątpliwości co do gotowości przewodnictwa Rumunii w UE
Lider grupy posłów do Parlamentu Europejskiego z Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber wyraża wątpliwości co do gotowości Rumunii do prezydencji w Unii Europejskiej, która ma się rozpocząć 1 stycznia 2019 roku.

 

Oświadczył o tym w wywiadzie dla rumuńskich mediów.

„Europa jest zaniepokojona wydarzeniami, które mają miejsce w Rumunii, a także kwestią, czy rumuński rząd jest gotowy (przyjąć przewodnictwo UE — przyp. red.). Zaufanie do rządu było postawione pod znakiem zapytania jeszcze podczas dyskusji na temat zmian, które zostały wykonane w antykorupcyjnym ustawodawstwie kraju” — zaznaczył europoseł.

Co dotyczy zmian w systemie sprawiedliwości, które zostały zatwierdzone przez parlament Rumunii, Weber podkreślił, że „w zakresie tworzenia podstaw państwa prawa i przestrzegania zasady niezależnego wymiaru sprawiedliwości kraj zmierza w złym kierunku, a to może mieć negatywny wpływ na przystąpienie Rumunii do bezwizowej strefy Schengen”.

Wcześniej, w związku ze zmianami w składzie rządu, podobną opinię wyraził prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Premier Rumunii Viorica Dăncilă zapewniła, że jej kraj jest gotowy do zbliżającej się prezydencji w UE i prezydencja, jej zdaniem, okaże się sukcesem.

Sześciomiesięczna rotacyjna prezydencja Rumunii w UE powinna rozpocząć się 1 stycznia 2019 roku.

Artykuły powiązane