Poroszenko prosi UE o zabronienie statkom Federacji Rosyjskiej wejścia do europejskich portów

Poroszenko prosi UE o zabronienie statkom Federacji Rosyjskiej wejścia do europejskich portów foto: president.gov.ua
Ukraina uważa, że UE powinna podjąć decyzję o zakazie wejścia rosyjskich statków do portów państw członkowskich Unii Europejskiej.

 

Oświadczył o tym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem KE Valdisem Dombrovskisem, zawiadamia korespondent „Europejskiej Prawdy” w Brukseli.

"Ograniczenie wejścia do europejskich portów dla rosyjskich statków byłoby odpowiedzią na działania Rosji (odnośnie blokowania wejścia do ukraińskich portów na Morzu Azowskim – red.)", - podkreślił prezydent Ukrainy.

Poroszenko dodał, że nie jest to jedyne ograniczenie dla Rosji, o wprowadzenie którego Ukraina prosi swoich europejskich partnerów, ale nie przedstawił szczegółów innych propozycji.

Poroszenko podczas wizyty w Brukseli przekazał NATO i UE szczegółowe propozycje nowych sankcji, które zawierają ograniczenia dla osób, które były zaangażowane w atak na ukraińskie okręty.

Prezydent Ukrainy jest przekonany, że ma prawo domagać się od UE wprowadzenia nowych ograniczeń.

"Wezwanie Parlamentu Europejskiego do wprowadzenia nowych sankcji w związku z rosyjską agresją (w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. – red.) pomaga nam rozpocząć negocjacje w tej sprawie", - oświadczył on.

Poroszenko oddzielnie podkreślił, że wprowadzenie nowych sankcji nie usuwa konieczności międzynarodowego ukarania Rosji za jej zbrodnie przeciwko Ukrainie.

"Sankcje - to nie jest kara. Kara zostanie wymierzona w międzynarodowych sądach, a sankcje - to bodziec dla Rosji zrewidowania swojej agresywnej polityki" - wyjaśnił.

Artykuły powiązane