Ukraina podtrzymuje zamiar utworzenia przez NATO misji obserwacyjnej na Morzu Czarnym

Ukraina podtrzymuje zamiar utworzenia przez NATO misji obserwacyjnej na Morzu Czarnym foto: president.gov.ua
Obecność NATO na Morzu Czarnym jest czynnikiem złagodzenia napięcia, dlatego Ukraina wspiera pomysł NATO zainaugurowania morskiej i lotniczej misji obserwacyjnej w regionie oraz zamierza wziąć udział w tych działaniach.

 

Oświadczył o tym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czwartek w Brukseli podczas konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, informuje korespondent Ukrinformu.

"Czekamy na utworzenie przez NATO morskiej i powietrznej misji obserwacyjnej. Będziemy wdzięczni za sformowanie stałej i regularnej wymiany informacji z NATO w celu zapewnienia lepszej wspólnej oceny sytuacji na Morzu Czarnym i w całym regionie. Ważne, że Ukraina zamierza uczestniczyć w Regionalnym Powietrznym Programie NATO w Sferze Bezpieczeństwa — RASM", — podkreślił prezydent Ukrainy.

Poroszenko oddzielnie podziękował sekretarzowi generalnemu sojuszu za skuteczną odpowiedź na wniosek Ukrainy w zakresie rozwoju bezpiecznych systemów łączności satelitarnej. Znaczący postęp w ocenie Prezydenta Ukrainy został także osiągnięty w umacnianiu cybernetycznego bezpieczeństwa Ukrainy, które pozostaje jednym z priorytetów współpracy z NATO.

"Liczę na rozpoczęcie nowego projektu, który będzie obejmować wzmocnienie bezpieczeństwa cybernetycznego ukraińskiej infrastruktury wyborczej, w szczególności systemu informatycznego. Jestem bardzo wdzięczny partnerom za wysoki poziom zrozumienia i współpracy w tym zakresie" — dodał Poroszenko.

Jak informowaliśmy, 12-13 grudnia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przebywał z roboczą wizytą w Brukseli.

Artykuły powiązane