Kadencja ambasadora Polski na Ukrainie nie zostanie przedłużona

Kadencja ambasadora Polski na Ukrainie nie zostanie przedłużona
Miejsce Jana Piekło najprawdopodobniej zajmie zastępca szefa MSZ Bartosz Cichocki.

 

Ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło zostanie odwołany ze swojego stanowiska 31 stycznia 2019. Dekret o zwolnieniu podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

Odpowiedni dokument został już opublikowany w rządowym Monitorze Polskim. Wiadomo również, że strona polska już określiła kandydatów na stanowisko szefa polskiej jednostki dyplomatycznej w Kijowie, jednak oficjalnie ich nazwiska nie zostały ujawnione.

"Na podstawie art. 133 ust. 1 pkt 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. odwołuję Pana Jana PIEKŁO z dniem 31 stycznia 2019 r. ze stanowiska Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie", — czytamy w prezydenckim rozporządzeniu.

Szef Gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że inicjatywa zwolnienia wyszła od szefa MSZ Polski, ale takie rozwiązanie nie ma nic wspólnego z oceną stosunków polsko-ukraińskich", pisze Polskie Radio.

"Planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie; mam nadzieję, że następca będzie szybko zaakceptowany przez stronę ukraińską i wtedy ta zmiana będzie mogła być płynna", — podkreślił Szczerski.

Wirtualna Polska powołując się na wypowiedzi polityków obozu rządzącego wskazuje, że Piekło był zbyt "miękki" w swoich reakcjach. Poza tym twierdzi się, że ambasador "średnio dogadywał się" z władzami Ukrainy oraz osoby z otoczenia ambasadora wskazują na jego niezależność, która nie była mile widziana przez zwierzchnictwo. Jak pisze serwis, Jan Piekło spodziewał się dymisji jednak był zaskoczony, że nadeszła tak szybko. Czas decyzji o dymisji dyplomaty był związany z chęcią "wysłania paru osób jeszcze przed okresem kampanijnym".

Nowym ambasadorem Polski na Ukrainie może zostać Bartosz Cichocki – zastępca szefa MSZ, który zajmuje się zagadnieniami relacji z Ukrainą, czytamy w artykule "Nowe oblicze Warszawy: ambasadą RP będzie kierował zwolennik twardego dialogu z Ukrainą" opublikowanym w „Europejskiej Prawdzie”.

Jak podkreślono w artykule, będąc konsekwentnym krytykiem agresywnej polityki Rosji i adwokatem terytorialnej integralności Ukrainy, Cichocki jest jednocześnie przeciwnikiem ustępstw dla Kijowa w historycznym sporze.

41606246502 d8a77eedd7 z

Cichocki jest historykiem z wykształcenia. Pracował jako analityk w Centrum Studiów Wschodnich, Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W latach 2015-2016 był pracownikiem ambasady Polski w Moskwie, po czym powrócił do Warszawy na stanowisko doradcy szefa Agencji Wywiadu. Od 2017 roku pracuje w MSZ, gdzie jest odpowiedzialny za politykę wschodnią.

Przy tym w polskim MSZ liczą na to, że Kijów oceni kandydaturę nowego ambasadora jako gest szacunku ze strony Polski, gdyż na chwilę obecną piastuje on wysokie stanowisko w MSZ.

Należy przy tym zaznaczyć, że prezydent Andrzej Duda oprócz Jana Piekły odwołał ze stanowiska ambasadora Macieja Langa, który piastował stanowisko ambasadora RP w Turcji, oraz Krzysztofa Ciebienia ze stanowiska ambasadora w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.

Jeszcze jeden ważny punkt – zmianę ambasadora w Polsce zaplanowano także przez Ukrainę. Jak podkreślono w artykule, źródła w korpusie dyplomatycznym wskazują trzy nazwiska potencjalnych kandydatów. Jeden z nich obecnie pracuje w kierownictwie MSZ, inny zajmuje dość poważne stanowisko w otoczeniu prezydenta, trzeci - kieruje jedną z ważnych ambasad Ukrainy.

Przypomnijmy, że 66-letni Jan Piekło jest znany jako publicysta i dziennikarz. Ambasadorem na Ukrainie został w 2016 roku, zastępując Henryka Litwina, który zajmował to stanowisko od 2011 roku. Przed rozpoczęciem swojej oficjalnej misji dyplomatycznej udzielał się w wielu polsko-ukraińskich organizacjach, w tym Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI. W przeszłości Piekło redagował również elektroniczny magazyn "Forum" poświęcony dialogowi kultur, a w latach 2011-2013 był członkiem Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego przy Komisji Europejskiej.

Artykuły powiązane