Prezydent Duda potwierdził kandydaturę nowego ambasadora na Ukrainie oraz nazwał przyczyny zamiany

Prezydent Duda potwierdził kandydaturę nowego ambasadora na Ukrainie oraz nazwał przyczyny zamiany Foto: msz.gov.pl
Minister spraw zagranicznych Polski zaproponował kandydaturę swojego zastępcy Bartosza Cichockiego na stanowisko ambasadora Polski na Ukrainie, biorąc pod uwagę, w szczególności, "gorący czas" kampanii prezydenckiej na Ukrainie.

 

Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda na antenie radiowej "Trójki", przekazuje wPolityce.

"Propozycja jest taka, aby udał się tam pan minister (Bartosz) Cichocki, który jest wiceministrem spraw zagranicznych, więc to jest de facto wzmocnienie tego przedstawicielstwa politycznego i też wzmocnienie na pewno, jeśli chodzi o relacje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że zbliżają się wybory prezydenckie na Ukrainie, a to oznacza "bardzo gorący czas".

19 grudnia stało wiadomo o odwołaniu ambasadora Polski na Ukrainie Jana Piekło - kadencja ambasadora dobiega końca 31 stycznia 2019.

"Różne względy tutaj decydowały, proszę pamiętać, że był to wniosek złożony do mnie przez ministra spraw zagranicznych, więc to jest tak, że moja decyzja w tym zakresie stanowiła odpowiedź na pewne zapotrzebowanie zgłaszane przez ministra spraw zagranicznych" - powiedział prezydent.

Cichocki jest z wykształcenia historykiem. Pracował jako analityk w Centrum Studiów Wschodnich, Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W latach 2015-2016 był pracownikiem ambasady Polski w Moskwie, po czym powrócił do Warszawy na stanowisko doradcy szefa Służby Wywiadu. Od 2017 roku ponownie pracuje w MSZ, gdzie jest odpowiedzialny za politykę wschodnią.

Artykuły powiązane